„Święta z Ubogimi” w czasie pandemii. Obiady na wynos i świąteczne prezenty trafią do 1500 osób

W tym roku w ramach inicjatywy "Święta z Ubogimi" bożonarodzeniowe obiady na wynos i prezenty trafią do blisko 1500 osób bezdomnych i ubogich. Wspólnota Sant'Egidio prosi o pomoc w sfinansowaniu posiłków oraz poszukuje chętnych do przygotowania całego przedsięwzięcia w okresie przedświątecznym.

Jak co roku, mimo pandemii, Wspólnoty Sant’Egidio w Warszawie, Poznaniu i Chojnie – w dostosowanej do okoliczności formie – zorganizują “Święta z Ubogimi”, które za zwyczaj wiązały się z zorganizowaniem bożonarodzeniowego obiadu dla kilkuset potrzebujących. Tym razem z powodu ograniczeń sanitarnych organizatorzy musieli zmienić plany, ale nie pozostawią potrzebujących bez pomocy, ponieważ każdy z nich otrzyma kilkudaniowy bożonarodzeniowy obiad na wynos, świąteczne podarunki, życzenia i łakocie.

“Znowu będzie pięknie! Zaproszenie do świętowania to ważny gest, zwłaszcza w tych niesprzyjających okolicznościach, gdy ubodzy doświadczają wielu dodatkowych trudności i jeszcze większej samotności” – zapowiadają.

Tegorocznym Świętom towarzyszy, nawiązujące do słów papieża Franciszka, hasło „Nikt nie ratuje się sam”, które przypomina, że zwłaszcza w czasie pandemii potrzebujemy wzajemnego wspierania się i solidarności. “To jedyna droga, by Boże Narodzenie było naprawdę dla wszystkich” – podkreśla Sant’Egidio.

Reklama

Zbiórka prezentów i zakup świątecznych obiadów

W tym trudnym czasie Wspólnota Sant’Egidio w Warszawie szczególnie prosi o wsparcie w przygotowaniach do “Świąt z Ubogimi”, a więc w sfinansowaniu świątecznych posiłków dla osób ubogich, które zostaną im przekazane w Boże Narodzenie. Koszt jednego obfitego obiadu to 50 zł. Cegiełki na ten cel można kupować pod linkiem https://pomagam.pl/swieta2020. Obiady zostaną zamówione w restauracjach, dlatego wpłacone środki wspomogą nie tylko ubogich, ale również branżę gastronomiczną, zagrożoną kryzysem w wyniku pandemii.

W ramach inicjatywy rozpoczęła się również zbiórka świątecznych prezentów. Wspólnota San’Egidio podkreśla, że potrzebne są przede wszystkim rzeczy, które przydają się osobom w kryzysie bezdomności, czyli ciepłe kurtki, buty, śpiwory, koce, termosy, kubki termiczne, plecaki, torby sportowe, latarki oraz kosmetyki i słodycze, a także fundusze na zakup upominków.

Reklama

“Prezenty (tylko rzeczy nowe, nikt nie kładzie przecież swoim bliskim pod choinkę używanych przedmiotów) można przynosić do 21 grudnia: w każdy poniedziałek w godz. 18-20 do Szafy Przyjaciół (ul. Tamka 4a, wejście od ulicy Elektrycznej) lub w każdy czwartek w godz. 18-20 do Domu Wspólnoty (ul. Wspólna 61 lok. 103)” – informują oragnizatorzy.

Wspólnota poszukuje chętnych do pomocy

Wspólnota Sant’Egidio zachęca również osoby, “które pragną odkrywać głęboki sens tych Świąt, by zaangażowały się w przygotowania całego przedsięwzięcia w okresie przedświątecznym oraz w dzień Bożego Narodzenia”. Potrzebna będzie pomoc m.in. w przewożeniu czy pakowaniu prezentów, ale niektóre rzeczy, np. świąteczne dekoracje, można wykonać bez wychodzenia z domu.

Reklama

Chętni mogą się zgłaszać przez formularz na stronie www.santegidio.pl/swieta-z-ubogimi lub mailowo na adres [email protected] Organizatorzy zapewniają o przestrzeganiu wszystkich zasad bezpieczeństwa związanych z aktualnym stanem pandemii.

Wsparcie dla DPS-ów i Ukraińców

Wspólnota w Warszawie przygotowuje również bożonarodzeniowe upominki dla mieszkańców zaprzyjaźnionego DPS-u, a 7 stycznia obiad i prezenty dla mieszkających w Polsce Ukraińców, którym w tym czasie szczególnie trudno wrócić do domu na święta Bożego Narodzenia.

Wesprzeć można również organizację Świąt z Ubogimi w Poznaniu, gdzie Wspólnota Sant’Egidio chce obdarować świątecznym obiadem i prezentami swoich bezdomnych przyjaciół, a także przygotować upominki dla mieszkańców DPS-u oraz dzieci romskich ze Szkoły Pokoju. Darowizny na ten cel można wpłacić pod linkiem https://zrzutka.pl/v6a4b9.

Bożonarodzeniowe paczki dla ubogich i samotnych osób, a także upominki dla przyjaciół z DPS-u oraz Ukraińców uczęszczających do Szkoły Języka i Kultury Polskiej przygotowuje również wspólnota w Chojnie.

Tradycja bożonarodzeniowego obiadu powstała w Rzymie w 1982 roku i od lat żywa jest we wspólnotach na całym świecie. W ubiegłym roku do świątecznego stołu ze Wspólnotą Sant’Egidio zasiadło ponad 240 tys. gości w 70 krajach.

***

Wspólnota Sant’Egidio skupia się na budowaniu mostów przyjaźni z najbardziej marginalizowanymi i wykluczonymi członkami społeczeństwa – bezdomnymi, osobami starszymi, dziećmi ulicy, więźniami czy uchodźcami, inspiracje i siły czerpiąc z regularnej modlitwy i lektury Słowa Bożego. Troszczy się o sprawy pokoju, ekumenizmu i dialogu międzyreligijnego. Wspólnota powstała w 1968 r. w Rzymie z inicjatywy grupy licealistów z Andreą Riccardim na czele. Dziś należy do niej ponad 65 tys. osób w 73 krajach świata.

PRZECZYTAJ TEŻ: Peter Seewald o Benedykcie XVI. “Jego życie to biografia stulecia”

kh/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę