Nasze projekty

Single modlą się o nowe rodziny

W odpowiedzi na znak naszych czasów, duszpasterstwa osób stanu wolnego zapraszają do wspólnej modlitwy o nowe małżeństwa i rodziny i owocną realizację powołania do miłości dla wszystkich żyjących w pojedynkę. W czasie Tygodnia Modlitw o Nowe Rodziny w pierwszym tygodniu Adwentu odbędą się msze, modlitwy, spotkania i rekolekcje dla singli 26+ pod hasłem "Na co czekasz?"

Inicjatywa modlitwy o nowe rodziny zrodziła się oddolnie w warszawskich duszpasterstwach dorosłych stanu wolnego, organizujących od 2015 r. m. in. cykliczne rekolekcje dla singli (20152016), adwentowy Tydzień Modlitw o Nowe Rodziny, kawiarenkę prowadzoną charytatywnie przez singli dla singli w podziemiach jezuickiego Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej, oraz wiele innych spotkań, cieszących się bardzo dużym zainteresowaniem. W rekolekcjach w marcu 2016 r. w parafii Najświętszego Zbawiciela w Warszawie codziennie brało udział ponad tysiąc singli 26+, również z peryferii Kościoła. Zaproszenie do obchodów pierwszego Tygodnia Modlitw o Nowe Rodziny przyjął w 2015 r. m. in. Bp Rafał Markowski i nuncjusz apostolski Abp Celestino Migliore.

Tydzień Modlitw o Nowe Rodziny rozpocznie się w pierwszą niedzielę Adwentu – szczególnego czasu oczekiwania. Organizatorzy zapraszają również do dołączania tej intencji do modlitw indywidualnych i wspólnotowych.

Reklama
Reklama

Dlaczego potrzeba modlitwy o nowe rodziny?

„Cywilizacja singli” to znak naszych czasów. W Unii Europejskiej osoby żyjące w pojedynkę stanowią już najliczniejszą grupę spośród wszystkich gospodarstw domowych (32,7%, Eurostat z 2014/2015 r.). Dotyczy to głownie wielkich miast.

Większość osób stanu wolnego chce zawrzeć małżeństwo i zbudować rodzinę; powody ich samotności są bardzo zróżnicowane. Wiele z tych osób należy do grona bezżennych, „których ludzie takimi uczynili” (Mt 19,12) na skutek m. in. postmodernizmu i „kultury odrzucenia”.

Reklama
Reklama

Według organizatorów modlitw, rozpowszechnianie modlitwy o nowe rodziny pozwoli zwrócić uwagę na ogromną liczbę dorosłych stanu wolnego, będących dotychczas poza głównym zakresem opieki duszpasterskiej.

Kościół obchodzi tydzień modlitw o powołania kapłańskie i zakonne. Potrzebne jest obecnie również wprowadzenie stałej modlitwy o nowe rodziny, wspierającej realizację podstawowego powołania danego każdemu człowiekowi, czyli powołania do małżeństwa. Modlitwa o nowe rodziny zawiera w sobie modlitwę o nowe małżeństwa, wychodzi jednak dalej, ukazując potrzebę i wartość (od)budowania rodziny.

Reklama

Dobro rodziny to jeden z priorytetów Kościoła, odzwierciedlony m. in. w synodzie biskupów. Owoce sakramentu małżeństwa zależą od jego źródeł, sięgających nie tylko formacji narzeczeńskiej lub doświadczeń wzrastania w rodzinie, ale również – w znacznej mierze – świadomego rozwoju w czasie życia w pojedynkę i podejmowania dojrzałych decyzji.

Towarzyszące modlitwie inicjatywy pod hasłem „Spotkaj Boga, siebie, drugiego człowieka” wspierają w swoim zakresie budowanie proponowanej przez papieża Franciszka „kultury spotkania”.

Więcej informacji: niejeden.pl

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite