Nasze projekty

Sensacyjne odkrycie pod Olsztynem! Znaleziono miecz „grunwaldzki”

Do sensacyjnego odkrycia archeologicznego doszło pod Olsztynem. Wydobyto doskonale zachowany średniowieczny miecz "grunwaldzki" z pełnym osprzętem.

Miecz został przekazany marszałkowi Gustawowi Markowi Brzezinowi i trafi do zbiorów Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. Jak oceniają specjaliści, takie znalezisko trafia się raz na dziesięciolecia.

To fenomenalny zestaw w postaci miecza, pochwy, pasa i dwóch noży. Biorąc pod uwagę, że zabytki te pochodzą z przełomu XIV i XV, a więc przeleżały w ziemi ok. 600 lat, to są zachowane w niebywale dobrym stanie – mówi pasjonat archeologii Aleksander Miedwiediew, który skarby przekazał w darowiźnie Muzeum Bitwy pod Grunwaldem.

Datowanie znaleziska i kontekst historyczny ówczesnych terenów Warmii i Mazur pozwala przypuszczać, że odkryty właśnie „grunwaldzki” miecz mógł mieć związek z największą bitwą średniowiecznej Europy.

Reklama
Reklama

To nieodłączna część naszego regionalnego dziedzictwa. Jak wiemy, działania militarne bitwy pod Grunwaldem wykraczają przecież poza teren pól pod Stębarkiem i poza połowę lipca 1410 roku, dlatego znalezisko podbudza wyobraźnię. Atrakcyjnością stanu zachowania automatycznie „przenosi” w czasy grunwaldzkiego rycerstwa – mówi marszałek Gustaw Marek Brzezin. I dodaje: Na szczególne wyrazy uznania zasługuje postawa darczyńcy, który sprawił, że tak unikatowe zabytki będą mogły „przemówić” do wyobraźni szerokiego grona odbiorców.

Teraz miecz zostanie zakonserwowany i dokładnie zbadany. Mamy pewne podejrzenia, co do statusu społecznego średniowiecznego właściciela miecza i jesteśmy ciekawi, co kryje się pod warstwą rdzy. Głębiej zbadamy również samo miejsce wydobycia zabytku, by poznać kontekst sytuacyjny jego pochodzenia. Tak drogocenne przedmioty w średniowieczu rzadko kiedy zostawały w ziemi tłumaczy Szymon Drej, dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem.

Reklama
Reklama

ag/warmia.mazury.pl/Stacja7

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite