Nasze projekty

Rozpoczynamy dziś Tydzień Wychowania

– Głęboka, dojrzała relacja z drugą osobą daje człowiekowi siłę pozwalającą przetrwać nawet najtrudniejsze doświadczenia – podkreśla konsultor Komisji Wychowania Katolickiego KEP ks. dr Marek Studenski, autor specjalnych materiałów duszpasterskich na rozpoczynający się 13 września X Tydzień Wychowania.

W konferencji, która została dołączona do materiałów na stronie tydzienwychowania.pl wikariusz generalny diecezji bielsko-żywieckiej przekonuje, że relacje międzyosobowe należą do podstawowych potrzeb człowieka, a rozwijanie ich sprawia, że życie staje się bardziej owocne. Przypomina też, że Jezusa podczas ziemskiej działalności także łączyły „więzi szczególnej zażyłości i przyjaźni”, ale nie traktował On tych relacji instrumentalnie. – Jezus nie nawiązywał ich jedynie po to, by kogoś doprowadzić do nawrócenia, nie przemawiał do ludzi ‘z góry’, ex cathedra, ale siadał z nimi przy stole, nawet gdy byli grzesznikami czy pogardzanymi celnikami – mówi ks. Studenski.

Odwołując się do licznych świadectw, kapłan pokazuje, jak ważne dla rozwoju człowieka jest doświadczenie bycia w relacji z innymi. – To, jak silne są nasze potrzeby, najlepiej widać w sytuacjach granicznych – dodaje ks. Studenski i zapewnia, że „głęboka, dojrzała relacja z drugą osobą daje człowiekowi siłę pozwalającą przetrwać nawet najtrudniejsze doświadczenia”.

W rozmowach prowadzonych przez telefon czy z użyciem różnych komunikatorów internetowych obiecywaliśmy sobie, że zaraz jak zmieni się sytuacja, odnowimy dawne kontakty, spotkamy się, wzmocnimy więzi. Były to dobre postanowienia. Warto zapytać, co z nich pozostało.

Reklama
Reklama

W związku z epidemią wszystkie materiały przydatne w Tygodniu Wychowania są udostępnione w formie elektronicznej. Zawierają m.in. rozważania oparte na czytaniach mszalnych i teksty modlitwy wiernych na kolejne dni tygodnia a także scenariusze katechez dla trzech grup wiekowych i teksty konferencji dla rodziców, katechetów i nauczycieli. Na stronie można znaleźć również nagrania audio i wideo.

Materiały opracował zespół katechetów i duszpasterzy pod kierunkiem ks. Marka Studenskiego, konsultora Komisji Wychowania Katolickiego KEP. Tydzień Wychowania jest obchodzony w Kościele katolickim w Polsce od września 2011 roku. Tegoroczny przebiegać będzie pod hasłem „Budujmy więzi” od 13 do 19 września.

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę