Nasze projekty

Rozpoczęły się targi SacroExpo

SacroExpo są dialogiem między tymi dziedzinami, które pozwalają doświadczyć twórczości ludzkiej - daru Boga – powiedział abp Tadeusz Wojda w poniedziałek podczas otwarcia XIX Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SacroExpo, która potrwa w halach Targów Kielce do 13 czerwca.

W inauguracji targów sakralnych wzięli udział także biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, biskup kielecki Jan Piotrowski oraz biskup pomocniczy Marian Florczyk. Gospodarzami otwarcia byli prezydent Kielc Wojciech Lubawski i Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce.

Zdaniem abp. Wojdy, Targi SacroExpo to wspaniała inicjatywa, która „daje możliwość zbliżenia się do Boga poprzez produkty i owoce inteligencji ludzkiej”. – Jednocześnie wiemy, że dzisiaj kościoły korzystają z nowoczesnej technologii. Nie ma kościoła, w którym nie byłoby tego, co dzisiaj będziemy mogli zobaczyć w halach targowych. Te zdobycze technologii pozwalają na jeszcze piękniejsze przygotowanie świątyń i celebracje eucharystyczne oraz na jeszcze głębsze przeżywanie religii i tego wszystkiego, co jest związane z duchem człowieka – powiedział metropolita białostocki.

Hierarcha życzył organizatorom, aby impreza targową dalej rozwijała sztukę sakralną i przyczyniała się do dialogu między różnymi dziedzinami życia ludzkiego.

Reklama

Bp Jan Piotrowski życzył organizatorom, aby targi SacroExpo cieszyły się nadał niesłabnącą popularnością wśród wystawców i zwiedzających. – Powodem do dumy jest to, Polacy poprzez twórczość artystyczną opisują najważniejsze wydarzenia minionych dziesięcioleci i pięknem sztuki religijnej chwalą Boga – podkreślił.

Biskupi, kapłani, delegaci Papieskiej Rady ds. Kultury, artyści i zaproszeni goście zwiedzali targowe stoiska. Swoje produkty wystawia na nich 280 wystawców z 11 krajów takich jak Polska, Stany Zjednoczone, Słowenia, Ukraina, Węgry, Włochy, Hiszpania, Rosja, Niemcy, Macedonia, Grecja, Portugalia i Słowacja.

Prezentowane są branże związane z duchowością, nauką, kulturą, ale także z codziennym funkcjonowaniem kościołów i miejsc kultu. Zwiedzający oprócz bogatej oferty produktów dedykowanych kościołom mogą się zapoznać z trendami sztuki sakralnej i dewocjonaliów, nowymi technologiami w budownictwie sakralnym oraz w dziedzinie konserwatorskiej. Wśród wystawców nie zabrakło przedstawicieli firm specjalizujących się w budownictwie, architekturze i rewitalizacji obiektów i nekropolii.

Reklama

Interesująco przedstawia się oferta szat i naczyń liturgicznych oraz wydawnictw religijnych. Wystawcy zaprezentowali m.in. oferty z dziedziny budownictwa sakralnego w zakresie projektowania obiektów, budowy nowych obiektów, konserwacji oraz nowinek w zakresie instalacji alarmowych czy przeciwpożarowych. Są też oferty dotyczące architektury krajobrazu wokół świątyń, zakładania nekropolii, prowadzenia kancelarii, archiwów i bibliotek oraz ewangelizacji multimedialnej.

Ponadto w ramach SacroExpo odbędą się koncerty, wystawy i międzynarodowe konferencje z udziałem wybitnych osobistości.

Najważniejszym wydarzeniem w trakcie targów Sacroexpo będzie wręczenie medali Papieskiej Rady Kultury Per Artem ad Deum. Uhonorowani nimi zostali w tym roku rosyjski reżyser i scenarzysta Aleksander Sokurow i prof. dr hab. Jan Andrzej Kłoczowski. Podczas jutrzejszej konferencji spotkają się oni z wielbicielami swojej twórczości.

Reklama

Od 19 lat Międzynarodowa Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SacroExpo jest zaliczana do największego tego typu wydarzenia w Europie Środkowej i Wschodniej Podczas ubiegłorocznej edycji, swoją ofertę przedstawiło ponad 280 wystawców z 13 krajów całego świata na powierzchni 16 tys. m kw.

KAI/ad

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę