Nasze projekty

Ulmowie i Kolbe wrócą na wystawę w Muzeum II Wojny Światowej

"Wkrótce historie o. Maksymiliana Kolbe i rodziny Ulmów znajdą się wśród innych bohaterów widocznych w Muzeum" - poinformowało w sobotę Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. "Witold Pilecki był i znajduje się nadal w Muzeum".

fot. wikipedia

„Muzeum II Wojny Światowej powstało, by łączyć Polaków, Europejczyków i mieszkańców wszystkich kontynentów. Pokazana jest w nim tragiczna i skomplikowana historia Polski w czasach II wojny światowej – na tle historii całego globu. Przejmująca jest nie tylko dla nas, Polaków, ale też dla gości z zagranicy” – czytamy w komunikacie.

W komunikacie dyrekcja placówki podkreśliła, że rtm. Witold Pilecki nadal znajduje się w muzeum. „Nieprawdą jest, że został z Muzeum usunięty” – czytamy.

Ponadto przedstawiciele muzeum przekazali, że rozumieją, iże „przeprowadzone zmiany mogą budzić zdziwienie i zaniepokojenie obywateli”. „Zdecydowaliśmy, że do ekspozycji stałej zostaną włączeni o. Maksymilian Kolbe i rodzina Ulmów. Widzimy, że istnieje taka autentyczna społeczna potrzeba” – poinformowała placówka.

Reklama

„Wkrótce historie o. Maksymiliana Kolbe i rodziny Ulmów znajdą się wśród innych bohaterów widocznych w Muzeum. Zostaną one zaprezentowane w sposób godny, rzetelny i zgodny z najnowszymi badaniami. Nie powielimy nieścisłości i błędów, które widniały na usuniętej przez nas fototapecie rodziny Ulmów czy w ekspozytorach poświęconych o. Kolbe” – czytamy w komunikacie.

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku wywołało burzę

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku wywołało burzę w internecie i mediach po tym, gdy z wystawy zniknęła spora część ekspozycji dotyczącej rtm. Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów oraz o. Maksymiliana Kolbego.

W sprawie głos zabrali politycy m.in. wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz, który podkreślił, że „nie zgadzamy się na takie traktowanie naszych bohaterów”.

Reklama

Ponadto o przywrócenie wizerunków rtm. Pileckiego, o. Kolbego i bł. rodziny Ulmów zaapelował do władz muzeum również biskup polowy Wiesław Lechowcz. „Bez względu na światopogląd są oni powszechnie uznani jako bohaterowie, którzy zachowali godność ludzką w czasach pogardy dla człowieka” – podkreślił.

ZOBACZ TEŻ: Bp Lechowicz o decyzji władz Muzeum II Wojny Światowej: „wywołuje niepokój i rodzi pytania”

kh/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Zatrudnij nas - StacjaKreacja