Nasze projekty

Bp Lechowicz o decyzji władz Muzeum II Wojny Światowej: „wywołuje niepokój i rodzi pytania”

Biskup polowy Wiesław Lechowicz zaapelował o przywrócenie wizerunków rtm. Pileckiego, o. Kolbego i bł. rodziny Ulmów w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

fot. Episkopat News/Flickr.com

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku wywołało burzę po tym, gdy z wystawy usunięto elementy poświęcone rodzinie Ulmów, św. Maksymilianowi Kolbe oraz rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu. Jak przekazało muzeum, zmiany na wystawie głównej mają przywrócić jej formę z 2017 roku.

Z niedowierzaniem i niezrozumieniem przyjąłem informacje o usunięciu wizerunków św. Maksymiliana Kolbego, bł. rodziny Ulmów oraz rotmistrza Witolda Pileckiego z wystawy głównej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku” – napisał bp Wiesław Lechowicz w oświadczeniu zamieszczonym na stronie Ordynariatu Polowego.

Jak zaznaczył, „bez względu na światopogląd są oni powszechnie uznani jako bohaterowie, którzy zachowali godność ludzką w czasach pogardy dla człowieka”. „W imię tej godności, ale też w imię miłości bliźniego i wolności Ojczyzny ponieśli największą ofiarę z własnego życia” – podkreślił.

Reklama

Bp Lechowicz: „podjęte decyzje wydają się nie służyć temu celowi”

Bp Lechowicz zauważył, że decyzja władz Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku „wywołuje też niepokój i rodzi uzasadnione pytania o prawdziwą intencję takiego działania„. „W czasach głębokiej polaryzacji naszego społeczeństwa i zagrożenia pokoju ze Wschodu obowiązkiem patriotycznym powinna być między innymi promocja postaw, które chlubnie zapisały się dziejach naszej Ojczyzny, stanowiąc wzór do naśladowania” – zaznaczył.

„Decyzje podjęte ostatnio w Muzeum II Wojny Światowej wydają się nie służyć temu celowi. Godzą w ducha patriotycznego i wspólnotowego. Dlatego apeluję do władz Muzeum o przywrócenie należnego miejsca wizerunkom św. Maksymiliana, bł. rodziny Ulmów i rotmistrza Pileckiego” – napisał biskup polowy.

ZOBACZ TEŻ: Dla Kolbego, Ulmów i Pileckiego nie ma miejsca na wystawie w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Reklama

kh/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę