Nasze projekty

„Przywiozłem ducha Gniezna”. Prymas Polski przy grobie Prymasa Tysiąclecia

"Przywiozłem ducha Gniezna, ducha Wojciechowego" - takie słowa powtórzył dziś za Prymasem Tysiąclecia obecny prymas Polski abp Wojciech Polak, który przewodniczył dziś wieczorem w katedrze warszawskiej Mszy św. o owoce beatyfikacji Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego.

Była to kolejna z cyklu Mszy św. odprawianych zawsze w warszawskiej katedrze 28 dnia każdego miesiąca – dniu nawiązującym do daty śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego. Wcześniej modlono się tu o rychłą beatyfikację tego metropolity Warszawy i Gniezna, dziś – o owoce tej beatyfikacji, zaplanowanej na 7 czerwca tego roku.

Abp Wojciech Polak przewodniczył Eucharystii, która zgromadziła w warszawskiej katedrze prawdziwe tłumy wiernych. Nawiązując do czytanej dzisiaj Ewangelii, w której Pan Jezus nazywa swymi „braćmi, siotrami i matkami” tych, którzy pełnią wolę Bożą.

Wskazując na rodzinę dzieci Bożych, Jezus mówi nam o pełnieniu woli Bożej. Chodzi więc o to, aby chcieć tego, czego chce sam Bóg. Chodzi o to, aby kierować się w życiu wolą Pana Boga. Chodzi o to, aby Bogu zaufać i zobaczyć, że to, czego On pragnie, jest we wszystkim dla naszego dobra.

Reklama

To zaufanie zaś „wymaga otwierania najpierw siebie na to, czego chce i w naszym życiu sam Bóg. Wymaga odważnego i mężnego dorastania do Bożych zamiarów i nie zniechęcania się w ciągłym powracaniu i nawracaniu się ku temu, co jest Jego wolą. Myślę, że tak we wszystkim odczytywał swe życie i swe pasterskie posługiwanie sam Prymas Tysiąclecia”.

Zacytował tu również słowa swojego wkrótce błogosławionego poprzednika, który właśnie w świetle rozeznawania woli Bożej przyjmował wyzwanie łączenia swoją osobą posługi dla Gniezna i dla Warszawy. „Schylając pokornie i z ufnością głowę swoją przed tą mocną wolą Bożą, idę do Gniezna i do Warszawy z tą samą uległością i gotowością służenia wam Dobrą Nowiną, z jaką szło tym utartym szlakiem apostolskim tylu moich poprzedników” – mówił Prymas Wyszyński.

Obecny metropolita Gniezna nawiązał również do tej  unii personalnej, obecnie już nieistniejącej, między Gnieznem i Warszawą, której spoiwem był kard. Stefan Wyszyński.

Reklama

Jako pasterz Świętowojciechowego Kościoła, przygotowując się wraz z wami, Drodzy Siostry i Bracia, tutaj, w katedrze warszawskiej, do radosnego dnia uroczystej beatyfikacji Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego, biorąc teraz za swoje jego słowa, chciałbym wam powtórzyć, że tutaj przywiozłem ducha Gniezna, ducha Wojciechowego, jako pocałunek pokoju. Tak bowiem mówił wtedy Prymas Tysiąclecia, gdy przybywając w początkach lutego 1949 roku, po swym gnieźnieńskim ingresie właśnie tutaj, do Warszawy, przypominał, że przecież tam, u stóp świętego Wojciecha w Gnieźnie, jeszcze raz sam zrozumiał, jak wspaniały jest w swej przeszłości nasz naród. Nie jest on narodem od wczoraj – tłumaczył wówczas zebranym w warszawskiej prokatedrze – choć jest dziwienie młodym ludem. Jak Chrystus – Ojciec przyszłego wieku, tak i naród, gdy z Chrystusem, Ojcem przyszłych wieków – żyje. Dostojeństwo dziejów narodu – dodał jeszcze – czuje się w Gnieźnie. Jest to wciąż dla nas niezasłużony dar i wielkie zobowiązanie. Dar, który nas zobowiązuje.

Przypominał o przesłaniu kard. Wyszyńskiego odnośnie miłości do własnego Narodu. „Prymas Tysiąclecia nie tylko podziwiał – jak sam mówił – wspaniały w swej przeszłości naród, ale swym pasterskim posługiwaniem kształtował ducha naszego narodu. Ze Stolicy Prymasów w Gnieźnie wielokrotnie nam przypominał, że mamy kochać Naród, jego dzieje, zdrowe obyczaje, jego język i kulturę. Dodawał zaraz jednak, że jako chrześcijanie pamiętamy o tym, że Bóg jest Ojcem wszystkich narodów. I choć to prawda, że pewnie bardziej – jak sam zauważył – trzeba nam kochać to, co Naród sam przez wiarę wykształtował, to jednak mamy też szanować oraz pielęgnować i to, co skądinąd do nas przyszło dobrego” – zauważył.

Przytoczył również słowa Prymasa Tysiąclecia o tym, że „nie do twarzy Narodowi polskiemu wszelki gwałt i przemoc. To nie godzi się z naszą kulturą narodową”. 

Reklama

Na zakończenie modlił się, aby „to nasze duchowe przygotowanie do beatyfikacji Kardynała Stefana Wyszyńskiego będzie już dziś dla nas wszystkich źródłem łaski i Bożego błogosławieństwa”. Całość jego homilii można przeczytać tutaj>>

Po Mszy św. odbył się w katedrze wykład ks. prof. Piotra Mazurkiewicza pt. “Prymas a Naród”, a obecny Prymas Polski modlił się przy grobie Prymasa Tysiąclecia.

Na kanale YouTube Archidiecezji Warszawskiej dostępny jest zapis całości dzisiejszego spotkania:

ad, archwwa/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę