Prymas Polski odpowiada na zarzuty biskupa Janiaka

Głos w sprawie postawionych w liście biskupa Edwarda Janiaka do biskupów postanowił zabrać także abp Wojciech Polak, Prymas Polski i Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży. W oświadczeniu podkreśla, że o działaniach biskupa kaliskiego zawiadomił Watykan, ponieważ tego wymaga od niego prawo kościelne oraz ewangeliczna troska o dobro osób pokrzywdzonych i o prawdziwe dobro Kościoła.

abp Wojciech Polak / Flickr KEP

Jeszcze wczoraj do zarzutów postawionych przez biskupa Janiaka w jego liście, odniósł się Sekretarz Generalny KEP Artur Miziński

♦ Bp Miziński dementuje informacje zawarte w liście bp. Janiaka

Publikujemy pełną treść oświadczenia abp. Polaka:

Reklama
Reklama

Oświadczenie Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży
Odpowiadając na zarzuty dotyczące moich działań w sprawie zdarzeń w diecezji kaliskiej, przypominam:

Zgodnie z motu proprio papieża Franciszka Vos estis lux mundi, po otrzymaniu wiarygodnej informacji o „działaniach lub zaniechaniach mających na celu zakłócenie lub uniknięcie dochodzeń cywilnych lub kanonicznych” dotyczących wykorzystania seksualnego osoby małoletniej przez duchownego, każdy ksiądz jest zobowiązany do poinformowania o sprawie władzę kościelną. Tym bardziej jako delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. ochrony dzieci i młodzieży, po zapoznaniu się materiałem zawartym w filmie „Zabawa w chowanego”, nie mogłem milczeć lub pozostać bezczynny wobec przedstawionych faktów. Złożenie zawiadomienia nie rozstrzyga o winie i daje rzeczywistą szansę ks. bp. Edwardowi Janiakowi na przedstawienie argumentów w swojej obronie. Osądzenie sprawy jest wyłączną kompetencją Stolicy Apostolskiej.

Podjęte przeze mnie działanie jest wyrazem ewangelicznej troski o dobro osób pokrzywdzonych i o prawdziwe dobro Kościoła, a także realizacją misji ochrony dzieci i młodzieży, powierzonej mi przez Konferencję Episkopatu Polski.

Reklama
Reklama

Gniezno, 16.06.2020 r.

Abp Wojciech Polak
Metropolita Gnieźnieński, Prymas Polski
Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży


ad/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę