Nasze projekty

Bp Miziński dementuje informacje zawarte w liście bp. Janiaka

Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży abp Wojciech Polak oraz Fundacja św. Józefa zostali powołani zdecydowaną większością głosów księży biskupów podczas zebrań plenarnych Episkopatu w 2019 roku - napisał w oświadczeniu bp Artur Miziński, sekretarz generalny KEP. Zaregował w ten sposób na informacje zawarte w ujawnionym dziś liście bp. Edwarda Janiaka do biskupów.

W ujawnionym dziś przez dziennikarzy portalu „Onet” liście biskupa kaliskiego do innych biskupów, dotyczącym filmu „Zabawa w chowanego”, bp Janiak napisał m.in., że Prymas Polski abp Wojciech Polak nie został wybrany na Delegata KEP ds. ochrony małoletnich większością głosów. Napisał również, że większość biskupów nie zagłosowała za powstaniem Fundacji św. Józefa.

Sekretarz generalny KEP, odpowiadający m.in. za przebieg głosowań Episkopatu pisze w oświadczeniu, że obie te informacje są nieprawdziwe.

„W odpowiedzi na pytania dotyczące publikacji medialnych ws. wypowiedzi bpa Edwarda Janiaka – na podstawie stenogramów z zebrań plenarnych Konferencji Episkopatu Polski – informuję, że podczas 382. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, odbywającego się w Warszawie w dniach 12-14 marca 2019 roku (…) biskupi zdecydowaną większością głosów wybrali abp. Wojciecha Polaka, Metropolitę Gnieźnieńskiego, Prymasa Polski na Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży na pierwszą pięcioletnią kadencję. Podczas 384. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, odbywającego się w Warszawie w dniach 8-9 października 2019 roku – na podstawie art. 19 Statutu KEP – biskupi zdecydowaną większością głosów wyrazili zgodę na ustanowienie Fundacji Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski.”

Reklama
Reklama

List biskupa Edwarda Janiaka, którego istnienie potwierdził dziennikarzom „Onet” rzecznik prasowy kaliskiej Kurii, został rozesłany przez niego do biskupów w reakcji na film braci Sekielskich „Zabawa w chowanego”. Przedstawiona w nim została historia m.in. dwóch dorosłych już mężczyzn, molestowanych w dzieciństwie księdza z diecezji kaliskiej Arkadiusza H. Według tych i innych świadków, wypowiadających się w filmie, bp Janiak nie zadbał odpowiednio ani o pomoc ofiarom, ani o uniemożliwienie podejrzanemu kapłanowi pełnienia dalszej posługi duszpasterskiej. Po emisji filmu Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży, abp Wojciech Polak złożył na ręce Nuncjusza Apostolskiego wniosek o do Stolicy Apostolskiej o wszczęcie postępowania nakazanego przez motu prioprio papieża Franciszka dotyczącego zaniechania wymaganego prawem działania. Zgodnie z prawem kanonicznym wstępne dochodzenie w tej sprawie przeprowadzi metropolita odpowiedzialny za diecezję kaliską, czyli abp Stanisław Gądecki.

ad, Episkopat.pl

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite