Nasze projekty

Biskupi odpowiadają na list skrzywdzonych. „Przepraszamy, że nie zawsze byliśmy przy Was”

Konferencja Episkopatu Polski odpowiedziała na list otwarty, który skierowała do biskupów grupa osób wykorzystanych seksualnie przez duchownych. "Konkretna i rzeczowa" - pisze jeden z przedstawicieli pokrzywdzonych.

fot. Episkopat News/flickr.com

Grupa blisko 50 osób wykorzystanych seksualnie przez duchownych w połowie maja skierowała list otwarty do polskich biskupów. Jak podkreślili autorzy listu, zdecydowali się go sformułować, ponieważ „w wielu polskich diecezjach pokrzywdzeni wciąż traktowani są przedmiotowo, a od ludzkiego cierpienia ważniejsze okazuje się dobro instytucji”. W liście przedstawiają osiem postulatów ważnych z perspektywy osób skrzywdzonych, „mających na celu poprawę tej sytuacji”.

PRZECZYTAJ>>> Osoby skrzywdzone piszą do biskupów. Chcą zawieszenia przewodniczącego Episkopatu

Jak poinformował Jakub Pankowiak, jeden z podpisanych pod listem otwartym, w środę Rada Stała Episkopatu przesłała odpowiedź. „Przyszła odpowiedź na nasz list. Konkretna, rzeczowa i mam wrażenie zapraszająca do dialogu. Po uzgodnieniu treści odpowiedzi z wszystkimi osobami, które podpisały list skrzywdzonych, skomentujemy temat szerzej” – można przeczytać w mediach społecznościowych Jakuba Pankowiaka. Dołączył on również treść odpowiedzi otrzymanej od biskupów.

Reklama

Odpowiedź Rady Stałej Episkopatu „konkretna, rzeczowa”

Na początku biskupi podkreślają, że przesłany do nich list przyjmują jako „zaproszenie do spotkania, wzajemnego słuchania się, szczerego dialogu i współpracy”. „Chcemy Was wysłuchać i szczerze z Wami porozmawiać” – czytamy w liście. Biskupi zapraszają delegację osób skrzywdzonych na spotkanie, które miałoby się odbyć w listopadzie na Jasnej Górze, przy okazji planowanego zebrania plenarnego Episkopatu.

Jednym z postulatów, jaki pojawił się w liście skrzywdzonych było zawieszenie abp. Tadeusza Wojdy „w pełnieniu obowiązków przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski do czasu wyjaśnienia zarzucanych mu zaniedbań”, a „w przypadku potwierdzenia stawianych mu zarzutów – usunięcie go z funkcji przewodniczącego”.

Odnosząc się do tego, biskupi podkreślają, że przyjęli oświadczenie abp. Wojdy, który zwrócił się do Stolicy Apostolskiej o zbadanie stawianych mu zarzutów dotyczących rzekomych zaniedbań. „W takiej postawie widzimy zaufanie Księdza Arcybiskupa do Ojca Świętego Franciszka, działań Stolicy Apostolskiej i ustanowionych kościelnych procedur” – można przeczytać.

Reklama

SPRAWDŹ>>> Jakie prawa mają osoby skrzywdzone wykorzystaniem seksualnym?

Powstanie komisji ds. wykorzystywania w Kościele

Rada Stała Episkopatu odniosła się również do postulatu powołania komisji niezależnych ekspertów do zbadania zjawiska wykorzystywania seksualnego w Kościele w Polsce. Jak podkreślono, pracę nad taką komisją już trwają. „Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży, który koordynuje prace przygotowawcze, zapewnia, że projekt komisji jest na ukończeniu i będzie gotowy na jesienne zebranie plenarne przełożonych zakonnych i biskupów” – zaznaczono.

Skrzywdzeni w liście otwartym do biskupów wskazali również na potrzebę listu do Stolicy Apostolskiej wystosowanego przez Episkopat, wyrażający poparcie idei zmian w prawie kanonicznym wpływających na poprawę sytuacji osób skrzywdzonych w Kościele. Biskupi podkreślają, że podczas najbliższego posiedzenia Synodu Biskupów będą poruszane kwestie „propozycji zmian w prawie kanonicznym związane m.in. z tym zagadnieniem”. „Chcemy więc, aby Wasz głos stał się ważną częścią postulatów, z którymi oficjalna delegacja Konferencji Episkopatu Polski uda się na kolejną sesję Synodu o synodalności w Watykanie w październiku br. W związku z tym prosimy, byście przekazali Wasze sugestie do Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski” – czytamy.

Reklama

Biskupi do skrzywdzonych: „Przepraszamy, że nie zawsze byliśmy przy Was”

„Chcemy Was także poinformować o trwających pracach nad nowelizacją „Wytycznych KEP dotyczących ochrony dzieci i młodzieży”, które będą uwzględniały zmiany prawa państwowego i kościelnego, jak również doświadczenia działania kościelnego systemu reagowania, pomocy skrzywdzonym i prewencji wykorzystania
seksualnego małoletnich i bezbronnych w Kościele” – zapewnili biskupi, dodając, że zostaną w nich uwzględnione zgłaszane przez skrzywdzonych postulaty.

„Z szacunkiem odczytujemy fakt, że jesteście w Kościele, mimo krzywdy, której doświadczyliście. Przepraszamy, że nie zawsze byliśmy przy Was, by Was wspierać. Chcemy wsłuchiwać się w Wasz głos, wciąż na nowo ucząc się wrażliwości na zranionych w naszych wspólnotach. Mamy nadzieję, że ten dialog okaże się ważnym krokiem na drodze do wzajemnego zrozumienia i współpracy, która przyczyni się do lepszej ochrony najmłodszych i bezbronnych” – podkreślają biskupi będący członkami Rady Stałej KEP.

Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Zatrudnij nas - StacjaKreacja