Nasze projekty

Skrzywdzeni w Kościele poprowadzą rekolekcje dla biskupów i księży

"Nie będziemy nikogo oskarżać ani wprowadzać w poczucie winy. Chcemy mówić o Jezusie, który ma moc leczenia każdej rany" - mówi Tośka Szewczyk, która będzie jedną z prowadzących rekolekcje.

fot. episkopat news/flickr.ocm

„Z martwych wstanie. O Dawidzie w nas” – pod tym hasłem w Porszewicach odbędą się w październiku rekolekcje dla duchownych, które współprowadzić będą osoby skrzywdzone przemocą seksualną przez księży. Rekolekcje organizuje Zespół KEP ds. Nowej Ewangelizacji, SESA Żary „Syn Dawida” i Fundacja Składak.

SPRAWDŹ>>> Jakie prawa mają osoby skrzywdzone wykorzystaniem seksualnym?

Rekolekcje dla biskupów i księży współprowadzone przez Skrzywdzonych

W rozmowie z KAI ks. Tomasz Matyjaszczyk wyjaśnia, że pomysł wyszedł od biskupów, którzy spotkali się niegdyś z osobami wykorzystanymi seksualnie przez duchownych. Pomysł z naszej strony pojawił się po pierwszym spotkaniu 'Dotknięci’, dla osób skrzywdzonych seksualnie. Kiedy zobaczyliśmy, że to nie może być jednorazowa akcja, zastanawialiśmy się, co możemy zrobić w szerszej perspektywie i pojawił się pomysł poszerzenia oddziaływania na księży – żeby mogli rozpoznać, kiedy obok nich dzieje się krzywda, żeby mieli odwagę reagować, żeby wiedzieli jak zareagować, kiedy ktoś obok nich powie im o niepokojącej sytuacji itp. Równolegle podczas spotkania z kilkoma biskupami, którzy wydawali się rozumieć perspektywę osób skrzywdzonych, pojawił się pomysł z ich strony – wyjaśnia w rozmowie z KAI ks. Tomasz Matyjaszczyk, duszpasterz i psychoterapeuta.

Reklama

Rekolekcje współprowadzić będą między innymi osoby skrzywdzone przemocą seksualną przez księży. W tym czasie będziemy głosić Ewangelię, próbując uwrażliwić na miejsca bolesne w naszej własnej historii, by z ich perspektywy uczyć się wrażliwości i delikatności w spotkaniu ze skrzywdzonymi. Absolutnie niezwykłe jest to, że osoby skrzywdzone będą pełnoprawnymi członkami ekipy ewangelizacyjnej – nie będzie można ich tym razem zobaczyć ani jako tych, którzy niszczą Kościół, ani jako petentów, którzy ciągle czegoś chcą, ale jako braci i siostry, którzy dzieląc się swoim doświadczeniem, będą chcieli głosić Ewangelię swoim braciom prezbiterom i biskupom – mówi ks. Matyjaszczyk.

Wśród prowadzących rekolekcje będzie m. in. Tośka Szewczyk. Bardzo się cieszę, że będziemy mogli razem z kapłanami spotkać się przy sercu Jezusa. Mam wrażenie, że w relacji między pokrzywdzonymi a duchownymi znajduje się w tym momencie jedna z najgłębszych ran noszonych przez Kościół – z jednej strony ze względu na krzywdy, z drugiej – na fałszywe oskarżenia, z trzeciej – na masę wzajemnych uprzedzeń i lęku. Na przekór tej ranie, a jednocześnie w samym jej centrum, chcemy się spotkać. Nie po to, żeby dyskutować, nie po to, żeby się przekonywać, ale po to, żeby razem usiąść przy Jezusie. Jeśli jakikolwiek ksiądz obawia się przyjazdu na takie rekolekcje, bo ma już dość obrywania nie za swoje winy, to mogę obiecać: żadnego obrywania nie będzie. Nie będziemy nikogo oskarżać ani wprowadzać w poczucie winy. Chcemy mówić o Jezusie, który ma moc leczenia każdej rany. Który przez każdą ranę ma moc wylewania swojej miłości na innych. W tej podróży będzie nam towarzyszył poraniony pasterz i król – Dawid. Poszukamy go w każdym z nas. Zapytamy, jak to robił, że sam, będąc poraniony, dźwigał innych obolałych” – mówi KAI Tośka Szewczyk, wykorzystywana seksualnie przez duchownego, która opisała swoją historię w książce „Nie umarłam. Od krzywdy do wolności”.

PRZECZYTAJ>>> Osoby skrzywdzone piszą do biskupów. Chcą zawieszenia przewodniczącego Episkopatu

Reklama

Kiedy odbędą się rekolekcje?

Ekipa prowadząca rekolekcje będzie na pewno czymś mocno odróżniającym to spotkanie od wszystkich innych. Są w niej bowiem: osoby skrzywdzone w Kościele, małżeństwo, osoby żyjące w pojedynkę, psychoterapeuci, księża i biskup. W trakcie rekolekcji chodzi o głoszenie Ewangelii, dlatego w centrum będzie przede wszystkim Jezus.

Rekolekcje odbędą się w dniach 21-24 października 2024 r. Rozpoczną się kolacją o godz. 18.00 w poniedziałek, a zakończą obiadem w czwartek (ok. godz. 14.00). Rekolekcje odbędą się w ośrodku Uroczysko Porszewice. Więcej informacji na temat rekolekcji i możliwość zapisów TUTAJ.

KAI, pa/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę