Nasze projekty

Prokuratura jednak zbada czy bp Napierała tuszował pedofilię. Sąd nakazał wznowienie śledztwa

Wraca śledztwo w sprawie emerytowanego biskupa kaliskiego. Sąd rejonowy w Kaliszu nakazał wczoraj miejscowej prokuraturze ponowne zbadanie sprawy, czy bp Stanisław Napierała wiedząc o przestępstwie popełnionym przez byłego już księdza Arkadiusza Hajdasza, zataił tę wiedzę i nie zgłosił jej organom ścigania.

fot. Konferencja Episkopatu Polski/Flickr

Prokurator Maciej Meler, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim, której podlega prokuratura w Kaliszu powiedział tylko, że śledczy dokonają teraz „szczegółowej oceny prawno-karnej” zachowania biskupa.

Sprawa wróciła z powrotem do prokuratury rejonowej w Kaliszu, gdyż zażalenie do sądu na odmowę wszczęcia śledztwa przez tę prokuraturę zgłosiła Państwowa Komisja ds. Pedofilii.

Sąd w Kaliszu poprosił o wykładnię Sąd Najwyższy, gdyż nie był w stanie rozstrzygnąć czy bp Napierała był winien tuszowania przestępstw pedofilskich ex-duchownego, gdy w 2017 r. zmieniły się przepisy kodeksu karnego.

Reklama

Stolica Apostolska stwierdziła w jednym ze zgłoszonych jej przypadków “niezamierzone zaniedbanie”

W świetle obowiązującego prawa biskup, podobnie jak każdy obywatel miał – po 13 lipca 2017 r. – prawny obowiązek powiadomienia organów ścigania. Wcześniej był to jedynie obowiązek społeczny nie obwarowany żadną sankcją karną. Sąd Najwyższy orzekł, że nie ma znaczenia, kiedy osoba dowiedziała się o wykorzystaniu seksualnym dziecka, gdyż po zmianie przepisów miała obowiązek zawiadomić organy ścigania. Kto nie dopełni tego obowiązku podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech.

W sprawie bp. Napierały swoje postępowanie kanoniczne dotyczące zaniedbań w sprawach nadużyć seksualnych przeprowadziła też Stolica Apostolska. Stwierdziła w jednym ze zgłoszonych jej przypadków “niezamierzone zaniedbanie”, a emerytowanemu biskupowi kaliskiemu zasugerowała “wpłacenie, według uznania – z prywatnych środków – odpowiedniej sumy na rzecz Fundacji Świętego Józefa oraz nieobecność na publicznych celebracjach lub wydarzeniach”.

CZYTAJ: Bp Napierała zaniedbał sprawę wykorzystania seksualnego. Stolica Apostolska sugeruje karę

Reklama

Ks. Arkadiusz “w wyniku przeprowadzonego postępowania kanonicznego, został uznany winnym zarzucanych mu czynów”

Bp Stanisław Napierała był pierwszym biskupem utworzonej w 1992 r. diecezji kaliskiej i kierował nią przez 20 lat. Na emeryturę przeszedł w 2012 r. Obecnie ma 85 lat. Zarzuca mu się zatajenie wiedzy o czynach ks. Arkadiusza Hajdasza w latach 1994-2000.

Przestępstwa pedofilskie popełnione przez byłego już księdza zostały ujawnione publicznie w maju 2020 r. po emisji filmu braci Sekielskich pt. “Zabawa w chowanego”. W marcu 2021 r. Sąd Rejonowy w Pleszewie orzekł wobec niego karę 3 lat bezwzględnego pozbawienia wolności oraz 10 lat zakazu pracy z młodzieżą.

W czerwcu 2022 r. ks. Arkadiusz Hajdasz został usunięty z kapłaństwa. Rzecznik prasowy diecezji kaliskiej informował wówczas, że “w wyniku przeprowadzonego postępowania kanonicznego, został uznany winnym zarzucanych mu czynów oraz nałożono na niego karę wydalenia ze stanu duchownego”.

Reklama

Ponadto diecezja kaliska została pozwana przez pokrzywdzonych o odszkodowanie, ale odwołała się do sądu wyższej instancji.

KAI, pa/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę