Nasze projekty

Ks. Arkadiusz H. wydalony ze stanu kapłańskiego. Jest komunikat diecezji kaliskiej

Ks. Arkadiusz H. został wydalony ze stanu duchownego, po tym jak uznano go winnym dopuszczenia się przestępstw seksualnych. O decyzji poinformował w poniedziałek rzecznik prasowy diecezji kaliskiej ks. Michał Włodarski. Sprawa ks. Arkadiusza H. była jednym z wątków głośnego filmu braci Sekielskich "Zabawa w chowanego".

żródło: Cathopic/Patricio Bringas Iturrioz, LC

Ks. Arkadiusz H., w wyniku przeprowadzonego postępowania kanonicznego, został uznany winnym zarzucanych mu czynów oraz nałożono na niego karę wydalenia ze stanu duchownego” – czytamy w komunikacie diecezji kaliskiej.

W 2021 r. ksiądz został skazany na 3 lata bezwzględnego więzienia i 10 lat zakazu pracy z dziećmi. Prokurator wnioskował o 6 lat pozbawienia wolności. Do przestępstw seksualnych za które został skazany duchowny, doszło między 1998 i 2000 rokiem.

Historia Arkadiusza H. została przedstawiona w filmie braci Sekielskich pt. „Zabawa w chowanego” wyemitowanego w maju ubiegłego roku. Dokument przedstawiał historię trzech chłopców – braci Bartłomieja i Jakuba oraz Andrzeja – wykorzystywanych przez duchownego.

Reklama

Publikujemy treść komunikatu:

Ks. Arkadiusz H., w wyniku przeprowadzonego postępowania kanonicznego, został uznany winnym zarzucanych mu czynów oraz nałożono na niego karę wydalenia ze stanu duchownego.

Od podjętej decyzji przysługuje mu prawo złożenia rekursu zgodne z kanonami 1734 – 1737 Kodeksu Prawa Kanonicznego.

Przed upublicznieniem, decyzja sądu kościelnego została przekazana osobom, których świadectwa doznanej krzywdy stały się podstawą do wydania wyroku skazującego i wymierzenia kary.

Ks. Michał Włodarski, rzecznik prasowy diecezji kaliskiej.

„Ta sprawa mnie po ludzku boli i jako księdza zawstydza”

„Historia, która wydarzyła się w diecezji kaliskiej, nigdy nie powinna mieć miejsca. Ta sprawa mnie po ludzku boli i jako księdza zawstydza. Współczuję wszystkim, którzy do dziś noszą konsekwencje przestępczych zachowań Arkadiusza H.” – przyznał w komentarzu dla KAI ks. Michał Włodarski. Rzecznik prasowy diecezji kaliskiej, komentując w ten sposób informację o wydaleniu ks. Arkadiusza H. ze stanu duchownego.

„Wykorzystanie seksualne dziecka przez duchownego należy do najcięższych przestępstw w Kościele. W prawie kościelnym wydalenie ze stanu duchownego to dla księdza najwyższy wymiar kary. Kara kościelna nałożona na duchownego jest aktem sprawiedliwości dla osób pokrzywdzonych. Jest to szczególnie ważne, gdy sprawa jest przedawniona w karnym prawie państwowym” – dodał.

Reklama

W opublikowanym komentarzu podkreślił także, że rekurs, do którego skazany ma prawo według prawa kanonicznego, jest pewną formą odwołania od decyzji. W przypadku złożenia go, ostateczna decyzja należy do Kongregacji Nauki Wiary.

„Każda historia dziecka skrzywdzonego przez księdza osłabia zaufanie do Kościoła. Naszą wiarygodność możemy odbudowywać tylko poprzez jednoznaczne działania, które sprawiedliwie karzą krzywdzicieli i pomagają osobom skrzywdzonym.” – dodał na koniec ks. Michał Włodarski.

pa, KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę