Nasze projekty

Polscy naukowcy opracowali program komputerowy, który pomoże chorym na Parkinsona. W jaki sposób?

Naukowy z politechniki w Rzeszowie opracowali program komputerowy do wykrywania i oceny zaburzeń mowy w chorobie Parkinsona. Aplikacja umożliwi również spowolnienie procesu degradacji mowy.

fot. Huy Phan/Unsplash

W wyniku choroby Parkinsona następuje uszkodzenie i zanik neuronów w ośrodkowym układzie nerwowym, co powoduje stopniową utratę zdolności komunikacji z otoczeniem za pomocą mowy.

Czy jest szansa na skuteczne leczenie? Program stworzony przez naukowców z Politechniki Rzeszowskiej umożliwia przede wszystkim przeprowadzenie obiektywnej oceny zaburzeń mowy na podstawie analizy sygnału mowy z uwzględnieniem jego złożonej struktury czasowo-częstotliwościowej.

Różne parametry wyznaczone przez program można wykorzystać w diagnostyce medycznej do obiektywnej oceny procesu fonacji, artykulacji i prozodii (brzmieniowe właściwości mowy – PAP) oraz do wykrycia drżenia głosu, charakterystycznego w chorobie Parkinsona – tłumaczy dr Barbara Wilk, lider zespołu projektowego.

Reklama

Program ułatwi logopedzie wykonanie badania oraz umożliwi archiwizację wyników w postaci plików dźwiękowych oraz protokołów zawierających wyniki testów logopedycznych.

Program zachęci pacjenta do regularnych ćwiczeń mowy

Jeden z modułów, przeznaczony dla pacjenta, będzie stymulował chorego do wykonywania regularnych ćwiczeń logopedycznych w domu, aby spowolnić proces degradacji mowy.

Jak podkreśliła dr Wilk, komputerowa analiza mowy zarejestrowanej podczas badania logopedycznego pozwala na obiektywną i ilościową ocenę procesu fonacji i artykulacji u chorego.

Reklama

Natomiast raporty, zawierające wyniki z okresowych badań, pozwolą na określenie wpływu leczenia farmakologicznego i terapii mowy na progres choroby – wyjaśniła.

kh, naukawpolsce.pl/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę