PILNE: Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego bezterminowo zawieszona

Zaplanowana na 7 czerwca beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego zostaje bezterminowo zawieszona - ogłosił właśnie metropolita Warszawy kard. Kazimierz Nycz. Nowy termin zostanie ustalony i podany z wyprzedzeniem po ustaniu pandemii koronawirusa.

Swoją decyzję kard. Nycz ogłosił 28 kwietnia podczas transmitowanego online briefingu prasowego. Podał trzy argumenty przemawiające za przesunięciem beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia w obecnej sytuacji epidemii.

„Pandemia zagrażająca zdrowiu i życiu ludzi, uniemożliwia przygotowanie i przeprowadzenie tej uroczystości. Na pierwszym miejscu musi być troska o bezpieczeństwo ludzi. Z tego też powodu także Stolica Apostolska ograniczyła organizację uroczystości religijnych i działalności legatów papieskich. Biorąc pod uwagę wielkość i powszechną znajomość nowego Błogosławionego, musimy umożliwić udział w uroczystościach beatyfikacyjnych szerokiej rzeszy wiernych, także Polakom i gościom z zagranicy. Z tego względu, po ustaniu pandemii, zorganizujemy uroczystość beatyfikacyjną w Warszawie w sposób godny i podniosły, a równocześnie skromny i uwzględniający przewidywane skutki pandemii”

– napisał kard. Nycz w oświadczeniu opublikowanym już na stronach Archidiecezji Warszawskiej.

Reklama

Zawieszony, ale nie rozwiązany, pozostaje Komitet przygotowujący beatyfikację – powiadomił kardynał.

Podkreślił, że była to decyzja oczywista z uwagi na panujące warunki pandemii koronawirusa na całym świecie, jednak przyznał, że odczuwa pewien żal, że „coś, na co tak bardzo czekaliśmy musi zostać odłożone”.

Kiedy w październiku ubiegłego roku ustalaliśmy ze Stolicą Apostolską termin tej uroczystości, nikomu nawet na myśl nie przyszło, że za pół roku cały świat, nie tylko Polska, znajdą się w stanie pandemii wirusa. Długo teraz zwlekaliśmy z podjęciem tej decyzji, licząc, że może do czerwca sytuacja się uspokoi, ustabilizuje, umożliwiając tego typu uroczystości Teraz już wiemy, że tak się nie stanie 

Reklama

powiedział kard. Kazimierz Nycz.

Podkreślił również, że gdy sytuacja pandemii ustanie i wskazany będzie nowy termin, uroczystość będzie organizowana w skromnej formie. – Oczywiście przyjmiemy wszystkich, którzy będą chcieli w niej uczestniczyć, ale ich obsługa będzie przeprowadzona w sposób oszczędny. W czasie po pandemii wszyscy będziemy zmuszeni do oszczędności – powiedział.

Reklama

Oto  pełna treść opublikowanego komunikatu kard. Kazimierza Nycza w sprawie beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia

„Beatyfikacja Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego, uzgodniona ze Stolicą Apostolską na 7 czerwca 2020 roku w Warszawie, z akceptacją Watykanu zostaje bezterminowo zawieszona. Nowy termin zostanie ustalony i ogłoszony po ustaniu pandemii, z wyprzedzeniem czasowym, umożliwiającym odpowiednie przygotowanie bezpośrednie.

Pandemia zagrażająca zdrowiu i życiu ludzi, uniemożliwia przygotowanie i przeprowadzenie tej uroczystości. Na pierwszym miejscu musi być troska o bezpieczeństwo ludzi. Z tego też powodu także Stolica Apostolska ograniczyła organizację uroczystości religijnych i działalności legatów papieskich.

Biorąc pod uwagę wielkość i powszechną znajomość nowego Błogosławionego, musimy umożliwić udział w uroczystościach beatyfikacyjnych szerokiej rzeszy wiernych, także Polakom i gościom z zagranicy. Z tego względu, po ustaniu pandemii, zorganizujemy uroczystość beatyfikacyjną w Warszawie w sposób godny i podniosły, a równocześnie skromny i uwzględniający przewidywane skutki pandemii.

Zawieszony, ale nie rozwiązany, pozostaje Komitet przygotowujący beatyfikację. Wzorowa współpraca z władzami państwa i Warszawy w przygotowaniu beatyfikacji będzie miała swoją kontynuację, za co już teraz dziękuję.

† Kazimierz Kardynał Nycz

    Arcybiskup Metropolita Warszawski

 

 

ad/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę