Nasze projekty

Pierwszy ofiaromat w archidiecezji krakowskiej

Abp Marek Jędraszewski wyraził zgodę, aby proboszczowie z terenu archidiecezji krakowskiej dołączali parafie do programu Polska bezgotówkowa i instalowali w kancelariach terminale lub ofiaromaty, pozwalające wiernym na składanie ofiar również za pomocą karty. Pierwszy taki ofiaromat stanął właśnie w kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego w Krakowie-Mistrzejowicach.

Ofiaromat ma formę stojącej elektronicznej skarbony i bywa nazywany też elektroniczną tacą, e-tacą lub daromatem. Jest umieszczony w przedsionku kościoła. Urządzenie umożliwia wskazanie lub samodzielne wpisanie kwoty ofiary i przekazanie tych środków poprzez tzw. transakcję zbliżeniową. Potwierdzenie takiej operacji jest opcjonalne i jest przesyłane SMS-em na numer darczyńcy.

Ponadto terminal do płatności bezgotówkowych zainstalowano także w kancelarii parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego. Proboszcz tłumaczy, że takie było zapotrzebowanie samych wiernych, którzy często nie zabierali ze sobą gotówki, choć chcieliby złożyć ofiarę.

– Często słyszałem pytanie czy można płacić kartą, albo pytania gdzie jest bankomat, żeby wypłacić gotówkę; ludzie podczas składki rozkładają ręce i pokazują kartę. Ofiaromat wydaje się wyjściem naprzeciw tej grupie ludzi, którzy nie noszą dziś przy sobie gotówki, tylko używają kart, telefonów lub zegarków. Cztery lata temu 12% ludzi w Polsce posługiwało się kartą, dziś jest ich ponad 60%. Jesteśmy społeczeństwem nowoczesnym, dlatego także jako Kościół otwieramy się na nowe opcje  – wyjaśnia proboszcz, ks. Andrzej Kopicz. Dodaje, że parafia w Mistrzejowicach jest zróżnicowana: tworzy ją wielu starszych parafian, ale również nie brakuje młodych małżeństw i młodzieży, a ci ostatni coraz rzadziej posługują się gotówką. – To stanowi ułatwienie, dodatkową opcję, nie zaś przymus. Ludzie różnie reagują na kwestię pieniędzy w Kościele. Jest to temat drażliwy – zauważa ks. Kopicz, ale dodaje, że przy pełnej transparentności finansów w parafii, należy również wychodzić naprzeciw ludziom, którzy potrzeby Kościoła rozumieją i chcą go wspierać także finansowo. – Jako Kościół nie możemy przespać pewnych zmian. Te działania mają nam pomagać – zaznacza ks. Kopicz.

Reklama

Parafia w Mistrzejowicach nie będzie jedyną, w której znajdą się takie ułatwienia dla parafian. Abp Marek Jędraszewski wyraził zgodę na korzystanie z programu Polska Bezgotówkowa oraz instalowanie ofiaromatów w przedsionkach kościołów. Cały program został opracowany wspólnie z biurem ekonomicznym Archidiecezji Krakowskiej .

Ofiaromaty zostały zaprezentowane księżom podczas kongregacji rejonowych dla kapłanów Archidiecezji Krakowskiej, a także przedstawione ekonomom innych diecezji. – Od tego czasu przygotowujemy ofiaromaty dla umieszczenia ich w krakowskich parafiach i miejscach kultu, a także pierwsze tego typu urządzenie dla organizacji pozarządowej. Jak dotąd projekt zebrał wiele pozytywnych opinii, również wśród zgromadzeń zakonnych. Otrzymujemy zapytania o możliwość jego montażu w różnych częściach Polski – mówi Wojciech Burzyński, współtwórca projektu.

Reklama

Projekt został zrealizowany przez zespół ludzi czynnie zaangażowanych w krakowskie wspólnoty katolickie, którzy wspólnie chcą wspierać Kościół swoim doświadczeniem i kontaktami zawodowymi. – Sami, w ramach swoich miejsc pracy lub działalności, realizujemy różne projekty w branży finansowej i elektronicznej. Tutaj chcieliśmy wyjść naprzeciw potrzebie komunikowanej do nas przez wiernych świeckich i księży, aby stworzyć możliwości składania ofiar bezgotówkowo – mówi Marek Gołosiński, również zaangażowany w realizację przedsięwzięcia.

ad, mat. pras./Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę