Nasze projekty

Wyrok w sprawie molestowania przez księdza. 300 tys. zadośćuczynienia od diecezji kaliskiej dla ofiary

Wczoraj Sąd Okręgowy w Kaliszu nakazał diecezji kaliskiej wypłatę zadośćuczynienia w wysokości 300 tys. złotych Bartłomiejowi Pankowiakowi za molestowanie w dziecińskie przez ks. Arkadiusza H. z Pleszewa.

fot. Benigno Hoyuela/unsplash.com

Bracia Pankowiakowie, Bartłomiej i Jakub wytoczyli proces przeciwko diecezji kaliskiej o zadośćuczynienie za molestowanie w dzieciństwie przez ks. Arkadiusza H. z Pleszewa. Jakub wycofał swoje rozstrzenia, a Bartłomiej walczył o zadośćuczynienie w wysokości pół miliona złotych.

Wczoraj Sąd Okręgowy w Kaliszu wydał wyrok w tej sprawie. Zasądził od diecezji kaliskiej wypłatę 300 tys. złotych zadośćuczynienia dla poszkodowanego.

Jakub i Bartłomiej Pankowiakowie już na zawsze pozostaną synonimem walki o godność swoją i innych ludzi, jak również inicjatorami zmian systemowych w obrębie Kościoła hierarchicznego. Ich konkretne działania nakierowane są nie na walkę z Kościołem katolickim, a o Kościół jako wspólnotę wiernych, zachowanie czystości i zapewnienie bezpieczeństwa najmłodszym jego członkom – podkreśliła w uzasadnieniu wyroku sędzia Arleta Konieczna.

Reklama

Odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną przez podwładnego

Bartłomiej i Jakub Pankowiakowie doświadczyli skrzywdzenia przez księdza w dzieciństwie. Ich ojciec pracował jako organista, dlatego ks. Arkadiusz H. często bywał u nich w domu. Według relacji poszkodowanych to właśnie tam dochodziło do molestowania.

W uzasadnieniu wczorajszego wyroku sędzia podkreśliła, że w Kościele obowiązuje system hierarchiczny. W tej sprawie znajduje zatem zastosowanie przepis art. 430 kc, jednak w sprawie analizie poddano szereg innych przepisów prawa – zaznaczyła. Artykuł ten mówi o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez podwładnego.

pa, deon.pl/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę