Nasze projekty

Pielgrzymka, która zmienia życie – bezdomni jadą do Włoch

Zadbane hotele, regularne posiłki, wspólna modlitwa i droga - to rzeczywistość znana uczestnikom autokarowych pielgrzymek, która już w październiku będzie udziałem 30 osób bezdomnych z Krakowa. Inicjatywa należy do Dzieła Pomocy św. o. Pio, które prowadzi zbiórkę funduszy na ten cel.

Pielgrzymka wyruszy 8 października z Krakowa, a jej cele to San Giovanni Rotondo oraz Rzym i spotkanie z papieżem Franciszkiem. Nie będzie to pierwszy raz, kiedy wolontariusze i opiekuni z Dzieła Pomocy św. Ojca Pio zabierają bezdomnych podopiecznych w tak daleką podróż. W 2016 r., tuż po Światowych Dniach Młodzieży zabrali ich na Europejskie Rekolekcje dla wykluczonych, które osobiście prowadził w Rzymie papież Franciszek. – Dla wielu uczestników tamtej pielgrzymki była ona trampoliną do lepszego życia: niektórzy rozpoczęli terapie, inni zaczęli szukać pracy, większość rozpoczęła trud walki o wychodzenie z kryzysu bezdomności. Właśnie dlatego zdecydowaliśmy się powtórzyć taką pielgrzymkę – mówi Małgorzata Kokot z Dzieła Pomocy.

Do udziału w tegorocznej pielgrzymce zostali zaproszeni bezdomni podopieczni organizacji, na co dzień korzystający z różnych form jej pomocy. Żaden nie uczestniczył wcześniej w takim wydarzeniu, co było kryterium wyboru uczestników. Nie było nim jednak pozostawanie wolnym od nałogów. Organizatorzy pielgrzymki nie martwią się jednak tym, jak „wytrzymają” ten czas bez używek, od których czasem są uzależnieni. – Doświadczenie pierwszej pielgrzymki bezdomnych pokazało, że ten temat w ogóle nie istnieje. Uczestnicy byli niezwykle zdyscyplinowani, a w niemyśleniu o tym, od czego są uzależnieni, pomagał bardzo wypełniony wydarzeniami program oraz głębokie przeżywanie pielgrzymki- mówi Małgorzata Kokot.

Aby wyjazd doszedł do skutku Dzieło Pomocy św. Ojca Pio prowadzi zbiórkę funduszy, które pokryją koszt przejazdu, zakwaterowanie w 3-gwiazdkowych hotelach, pełne wyżywienie i opiekę przewodników oraz terapeutów. Brakuje jeszcze 10 tys. zł, które chcą zebrać za pomocą własnego fundrisingu online na stronie http://dzielopomocy.pl/aktualnosci/366-pielgrzymujemy-do-ojca-pio. Wyjazd wspiera również zbiórka plecaków turystycznych, prowadzona przez wolontariuszkę Dzieła wśród ludzi związanych z turystyką górską. Plecaki trafią m.in. do wyposażenia bezdomnych pielgrzymów.

Reklama
Reklama

Organizatorzy podkreślają, że właśnie poprzez zwyczajne dla pielgrzymki warunki – tak nieoczywiste dla codzienności osób bezdomnych – chcą dać impuls jej uczestnikom do przemiany życia. Ważny będzie również wymiar duchowy wydarzenia i wizyta u grobu św. O. Pio, którego rok właśnie trwa. – Jubileusz 50. rocznicy przejścia o. Pio do domu Ojca i 100-lecie otrzymania stygmatów to dobry moment, by przypomnieć osobom bezdomnym i wykluczonym, że są ważną częścią Kościoła i społeczeństwa – podkreśla Małgorzata Kokot. Dodaje, że właśnie o tym mówili uczestnicy poprzedniej pielgrzymki: czuli, że ktoś się nimi interesuje, komuś na nich zależy.

 

ad/Stacja7

Reklama
Reklama

 

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę