Nasze projekty

O słowie nie tylko na niedzielę w audycji „Nocne Światła”

"Kiedy mówimy o "życiu słowem", mamy na myśli niezwykłe Słowo - Słowo Boże. Jest to jeden z konkretów, który sprawia, że stajemy się ludźmi wierzącymi naprawdę" - mówił ks. Przemysław Śliwiński w audycji Radia Plus "Nocne Światła", gdzie wraz z ks. Marcinem Kowalskim oraz Anetą Liberacką opowiadali w kontekście książki "Jutro Niedziela" m.in. o Słowie, jego mocy i znaczeniu.

fot. Stacja7

W poniedziałek gośćmi audycji „Nocne Światła” w Radiu Plus byli: Aneta Liberacka, redaktor naczelna Stacji7 oraz autorzy cyklu i książki „Jutro Niedziela” – ks. prof. Marcin Kowalski oraz ks. Przemysław Śliwiński.

W nocnej audycji goście wraz z prowadzącym Pawłem Krzemińskim rozmawiali na temat Słowa, które towarzyszy nam nie tylko w niedzielę, ale każdego dnia.

Jako ludzie codziennie słyszymy słowa i je wypowiadamy. Mają one pewnego rodzaju moc twórczą. Dzięki słowu się komunikujemy. Jednak kiedy mówimy o „życiu słowem”, mamy na myśli niezwykłe Słowo – Słowo Boże. Jest to jeden z konkretów, który sprawia, że stajemy się ludźmi wierzącymi naprawdę. Nie tylko deklaratywnie, ale naprawdę – zaznaczył na początek ks. Przemysław Śliwiński.

Reklama

Słowo jest czymś bardzo potężnym. Słowo ma taką moc, że możemy nim pocieszyć, ale też skrzywdzić. Prymas Wyszyński mówił, że nawet te niewypowiedziane nas kształtują. Wystarczy myśl o słowie, a już coś w nas rzeźbi, kształtuje – dodała Aneta Liberacka.

„Słowo przenikające głębiej niż miecz obosieczny”

Prowadzący, kontynuując temat Słowa nawiązał do fragmentu Ewangelii, w którym mowa o Słowie, które ma moc przenikać głębiej niż miecz obosieczny. Zastanawiano się na czym polega moc tego Słowa, co daje większą siłę – tylko wypowiadanie go, czy też słuchanie.

Słowo Boże nie tylko informuje o wydarzeniach z życia Jezusa. Biblia nie jest tylko książką historyczną. To aktualne Słowo, które ma moc mnie zmienić, pozostawiając wolną wolę. Zawsze możemy powiedzieć słowu „nie” bądź udawać, że go nie słyszymy, ale można też powiedzieć „tak”, jak zrobiła to Maryja podczas Zwiastowania – zaznaczył ks. Przemysław Śliwiński.

Reklama

Dalej zastanawiano się nad tym jakie znaczenie mają czytania, które pojawiają się w liturgii Mszy św. oraz słowami, które wypowiadamy podczas modlitwy. Czy jesteśmy świadomi tego, o co prosimy, co przywołujemy. Czy wypowiadając „bądź wola Twoja” mamy świadomość, że ta wola Pana Boga nie koniecznie może zgadzać się z naszą wolą, myślą, marzeniem, planem – zauważyła Aneta Liberacka, dodając, że: wypowiadając te słowa bierzemy na siebie świadomie wszystkie konsekwencje, mając na uwadze to, że wola Boża może mnie zaskoczyć.

Do cytowanego fragmentu z Ewangelii odniósł się także ks. Marcin Kowalski, zaznaczając, że Słowo Boże ma jeszcze jedną, ważną cechę dodającą mu siły – jest żywe. Słowo Boże określane jest jako – dosłownie – żyjące (…). Symbolizuje, czy nawet ucieleśnia samego Boga, ponieważ to właśnie w Nim objawia się On i Jego moc. Słowo Boże jest ostrzejsze niż miecz obosieczny, ale jest nie po to, by nas ranić, przebijać serce. Ono ma przenikać nas aż do rozdzielenia duszy i ducha – powiedział ks. Marcin.

Nagranie z całej audycji do wysłuchania tutaj:

Reklama

Cała rozmowa była nawiązaniem do książki „Jutro Niedziela Rok C”.

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę