Nasze projekty

O puchar Mistrzostw Polski w piłce nożnej powalczy… Liturgiczna Służba Ołtarza! To zawody, które uczą jak żyć na maksa

W Rzeszowie rozpoczęły się XVI Mistrzostwa Polski Liturgicznej Służby Ołtarza w piłce nożnej. Weźmie w nich udział ponad 800 zawodników! Mistrzostwom patronują dwie niezwykłe postacie, które pokazują co oznacza "żyć na maksa"!

fot. Cathopic

Zawody rozpoczęły się Mszą św. w katedrze rzeszowskiej. Eucharystii przewodniczył bp Jan Wątroba. W koncelebrze uczestniczyło ponad 40 księży – opiekunowie drużyn sportowych z różnych diecezji.

„Dać siebie jeszcze i jeszcze więcej!”

W homilii biskup rzeszowski zaprezentował zebranym sylwetkę Jacka Krawczyka, pochodzącego z Palikówki k. Rzeszowa studenta Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, który zmarł po chorobie nowotworowej w 1991 r., w wieku 25 lat. Obecnie trwają przygotowania do procesu beatyfikacyjnego Krawczyka.

Jacek miał pragnienie, aby życie przeżyć w służbie innym. Na studiach czynił raban, jakby powiedział papież Franciszek. Zachęcał innych i sam dawał przykład zaangażowania na rzecz innych: tworzył grupy pomocy odwiedzające chorych w szpitalach, wspierał ubogich, pomagał uzależnionych. Listy, które zostawił, świadczą o jego duchowym wzrastaniu ale też niedosycie, aby dać siebie jeszcze i jeszcze więcej, aby żyć na maksa. „Człowiek na maksa” – taki tytuł nosi jego biografia – mówił hierarcha.

Reklama

Posługa naznaczona maksymalizmem

Kaznodzieja nawiązał też do postaci ks. Tomasz Blicharza (1981-2020), któremu dedykowany jest tegoroczny turniej. Ks. Blicharz przez wiele lat był duszpasterzem Liturgicznej Służby Ołtarza Diecezji Rzeszowskiej, a także inicjatorem i głównym organizatorem poprzednich edycji mistrzostw LSO, które odbyły się w Rzeszowie w 2016 i 2018 r.

Ksiądz Tomasz, podobnie jak Jacek Krawczyk, żył na maksa. Jego kapłaństwo, jego posługa ministrantom, lektorom, całej Liturgicznej Służbie Ołtarza, naznaczona była maksymalizmem. On się nie oszczędzał, dawał swój czas, swoje ferie, wakacje, i w całości poświęcał się towarzyszeniu ministrantom na turnusach, rekolekcjach, obozach, kursach dla animatorów, lektorów i ministrantów. Tomasz służy słowem, przykładem i obecnością. Był uznanym rekolekcjonistą i kaznodziejom, chętnie słuchanym i rozumianym zarówno przez dzieci, młodzież i dorosłych. Bóg dał mu talent, a on go nie zmarnował, ale rozwinął, dlatego nie dziwiłem się, gdy pytałam nieraz kleryków, m.in. o to, kto ci pomógł rozeznać powołanie, niejeden mówił: ks. Tomasz Blicharz. (…) Brakuje nam go dzisiaj – powiedział bp Wątroba.

72 drużyny z 20 diecezji i 2 prowincji zakonnych

Po Mszy św. sportowcy z Liturgicznej Służby Ołtarza rozjechali się do czterech hal sportowych i na 8 Orlików na terenie Rzeszowa, Łąki, Trzebowniska i Tyczyna.

Reklama

W zawodach uczestniczy 72 drużyny z 20 diecezji i 2 prowincji zakonnych w Polsce. Jest to blisko 800 sportowców. Rywalizacja odbywa się w trzech kategoriach wiekowych: ministrant (roczniki urodzenia 2009-2013), lektor młodszy (2005-2008) i lektor starszy (2000-2004).

W poniedziałek 28 czerwca rozgrywane są eliminacje. Drugi dzień zawodów również rozpocznie się Mszą św. w rzeszowskiej katedrze – będzie jej przewodniczył bp Edward Białogłowski. Ceremonię wręczenia nagród i zakończenia przewidziano na godz. 15.00 w Hali Sportowej Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii przy ul. Miłocińskiej w Rzeszowie.

Głównym organizatorem turnieju jest miesięcznik „KnC” – „Króluj nam Chryste”. Gospodarzami są: Diecezja Rzeszowska i Liturgiczna Służba Ołtarza Diecezji Rzeszowskiej.

Reklama

KAI, zś/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę