Nasze projekty

Nie żyje Zofia Czekalska, uczestniczka Powstania Warszawskiego. „Sosenka odeszła na wieczną wartę”

W wieku 100 lat zmarła Zofia Czekalska pseudonim "Sosenka" - łączniczka w zgrupowaniu "Chrobry II", sanitariuszka. "Zosieńko Kochana, dziękujemy za wszystko, spoczywaj w pokoju i czuwaj nad Nami! Cześć Bohaterce!".

fot. FundacjaHereditas/youtube.com (print screen)

14 maja, w godzinach wieczornych zmarła Zofia Czekalska pseudonim „Sosenka”. Odeszła w wieku 100 lat.

O śmierci Zofii Czekalskiej poinformował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. „»Pani jest coraz młodsza!« — mówiłem za każdym razem, kiedy się spotykaliśmy. I to nie była urzędowa uprzejmość. Bo tych pokładów energii i zapału, które miała zawsze w sobie, mógłby jej pozazdrościć każdy (ja z całą pewnością zazdrościłem). Bo za każdym razem zarażała uśmiechem, który praktycznie nigdy nie schodził z jej twarzy” — napisał.

Muzeum Powstania Warszawskiego również przekazało informację o śmierci „Sosenki”. „Na zawsze pozostanie w naszych sercach” – napisano.

Czytaj także >>> Tomasz Wolny i jego… „kamizelka od Sosenki”. Poznaj historię prezentu od Powstańczyni Warszawskiej

Zofia „Sosenka” Czekalska

Urodziła się 6 lipca 1923 r. w Tomaszowie Mazowieckim. Gdy wybuchło Powstanie Warszawskie miała 21 lat. W jego trakcie pełniła funkcję łączniczki w oddziale „Chrobry II”, a także sanitariuszki. Powstanie spędziła na Śródmieściu. Gdy powstańcy ogłosili kapitulację, została aresztowana i wywieziona do obozu jenieckiego. Po wyzwoleniu powróciła do Polski, a ściślej do Tomaszowa Mazowieckiego, a wreszcie do ukochanej Warszawy, w której mieszkała do ostatnich chwil.

Reklama

Zawodowo zajmowała się szyciem kostiumów teatralnych. Przez lata pracowała w wielu warszawskich teatrach, gdzie szyła stroje sceniczne.

„Sosenka” była bardzo zaangażowana na rzecz budowania pamięci Powstania Warszawskiego. Prezydent RP Andrzej Duda w 2018 r. odznaczył ją Złotym Krzyżem Zasługi „za zasługi w działalności na rzecz upamiętniania prawdy o najnowszej historii Polski”.

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę