Nasze projekty
fot. Tomasz Wolny Tej, facebook.com/ Muzeum Powstania Warszawskiego, youtube.com (print screen)

Tomasz Wolny i jego… „kamizelka od Sosenki”. Poznaj historię niezwykłego prezentu

Kamizelka, zrobiona własnoręcznie na drutach z symbolem Polski walczącej, w kolorze "jak ten, który był podczas okupacji" - taki prezent dostał od jednej z uczestniczek Powstania Warszawskiego, pani Zofii Czekalskiej ps. Sosenka, dziennikarz Tomasz Wolny. Jaka jest historia tego wyjątkowego podarunku?

Reklama

Tomasz Wolny to dziennikarz i prezenter telewizyjny, od lat zaangażowany w obchody rocznic wybuchu Powstania Warszawskiego.

Kilka lat temu otrzymał od jednej z uczestniczek Powstania Warszawskiego wyjątkowy prezent – własnoręcznie zrobioną na drutach kamizelkę z symbolem Polski walczącej! „Tomeczku chciałabym Ci uszyć kamizelkę z naszą kotwicą” – miała powiedzieć dziennikarzowi Zofia Czekalska ps. Sosenka.

Jak relacjonował w swoim poście na facebooku Tomasz Wolny, kamizelka oczywiście powstała w specjalnym kolorze, „ten, który był podczas okupacji”. „Przymiarki przy herbacie z kruchym ciastkiem, godziny rozmów, a właściwie mojego słuchania, chłonięcia historii życia i Powstania. Papieru nie starczy. Tuzin życiorysów w jednym życiu” – podkreślił dziennikarz.

Reklama

Kamizelka powstawała na wyjątkową okazję, coroczny koncert „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”. Jak przyznał dziennikarz, choć pani Zofia nie miała zbyt dużo czasu, bardzo chciała zdążyć na tą specjalną okazję, dlatego nie odpuściła pracy nawet w samym dniu rocznicy i koncertu. „Robiła cały dzień w pełnym stresie czy zdąży. Dobrzy ludzie donieśli, bo sama się nie przyznała, że miała przy sobie „sprzęt” od rana, już w autobusie i podczas uroczystości rocznicowych na Powązkach… i w każdej wolnej chwili dziergała, żeby zdążyć do wieczora… Oniemiałem. Brak słów. Jeśli dziękować to tyko my – IM. Każdego dnia po rękach całować za to jak walczyli, co poświęcili i co zdobyli. Dla nas” – pisał.

Dziennikarz od tego czasu, występuję w tym wyjątkowym prezencie przy okazji różnych uroczystości związanych z Powstaniem Warszawskim, a zwłaszcza w czasie koncertu „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”. Czy podczas tegorocznego koncertu także będzie ją miał na sobie? Z pewnością! :)

ZOBACZ: Tomasz Wolny zaprasza na wyjątkowy koncert. „To przeżycie niesamowite!”

Reklama

pa/Stacja7

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę