Nie żyje pani Tekla Juniewicz. Była najstarszą Polką, miała 116 lat

Zmarła pani Tekla Juniewicz, która była najstarszą Polką i drugą najstarszą osobą na świecie. Miała 116 lat.

fot. Gliwice/Facebook

„Dziś rano, 19 sierpnia, zmarła pani Tekla Juniewicz, najstarsza Polka w historii, rekordzistka długowieczności Polski, najstarsza mieszkanka w historii województwa śląskiego, druga najstarsza osoba na świecie, a przede wszystkim niezwykła kobieta o wielkim sercu i mocnym charakterze. Przeżyła 116 lat, 2 miesiące i 9 dni” – poinformowano na stronie internetowej Gliwic.

Tekla Juniewicz przyszła na świat 10 czerwca 1906 roku w Krupsku, niedaleko Lwowa. Jako kilkuletnia dziewczynka przeżyła I wojnę światową, odzyskanie niepodległości przez Polskę, a jako dorosła kobieta II wojnę światową.

Kobieta miała dwie córki, pięcioro wnuków, czworo prawnuków i czworo praprawnuków. Ostatnia praprawnuczka, Iga, przyszła na świat w 115. urodziny pani Tekli, 10 czerwca 2021 roku.

Reklama
Reklama

Babcia to niezwykła osoba. Zawsze była bardzo aktywna, opiekuńcza, wesoła, nie rozpamiętywała trudnych chwil z przeszłości i była bardzo harda. Do dziś, jak na swój wiek, jest w dobrej kondycji, chociaż wymaga stałej opieki i coraz więcej śpi. Mniej też ogląda telewizji, ale ożywia się, gdy gotuje Okrasa albo ogląda film dokumentalny o Titanicu. Miała 8 lat, gdy zatonął brytyjski transatlantyk – mówił o niej wnuk Adam Stachowicz.

ZOBACZ: Najpiękniejszy prezent na 115 urodziny!

kh, gosc.pl/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę