Pogrzeb pani Tekli Juniewicz, najstarszej Polki. „Dziękujemy za pani dobro, za pani miłość”

"Dziękujemy pani Teklo za piękne, wspaniałe, długie życie. Dziękujemy za pani dobro, za pani miłość" - mówił premier Mateusz Morawiecki w czasie pogrzebu pani Tekli Juniewicz, najstarszej Polki.

fot. Kancelaria Premiera/Twitter

W gliwickim kościele św. Jerzego odbywają się uroczystości pogrzebowe zmarłej w wieku 116 lat Tekli Juniewicz, najstarszej Polki i drugiej najstarszej osoby na świecie.

Dziękujemy pani Teklo za piękne, wspaniałe, długie życie. Dziękujemy za pani dobro, za pani miłość – powiedział premier Mateusz Morawiecki w czasie pogrzebu. Wierzyła w Boga, wierzyła w dobro i to, że takie ziarno zasiała, to wielka sprawa i dlatego myślę też o niej z ogromną wdzięcznością – dodał.

Kim była pani Tekla Juniewicz?

Tekla Juniewicz przyszła na świat 10 czerwca 1906 roku w Krupsku, niedaleko Lwowa. Jako kilkuletnia dziewczynka przeżyła I wojnę światową, odzyskanie niepodległości przez Polskę, a jako dorosła kobieta II wojnę światową.

Kobieta miała dwie córki, pięcioro wnuków, czworo prawnuków i czworo praprawnuków. Ostatnia praprawnuczka, Iga, przyszła na świat w 115. urodziny pani Tekli, 10 czerwca 2021 roku.

Babcia to niezwykła osoba. Zawsze była bardzo aktywna, opiekuńcza, wesoła, nie rozpamiętywała trudnych chwil z przeszłości i była bardzo harda. Do dziś, jak na swój wiek, jest w dobrej kondycji, chociaż wymaga stałej opieki i coraz więcej śpi. Mniej też ogląda telewizji, ale ożywia się, gdy gotuje Okrasa albo ogląda film dokumentalny o Titanicu. Miała 8 lat, gdy zatonął brytyjski transatlantyk – mówił o niej wnuk Adam Stachowicz.

Reklama
Reklama

kh, tvp.info.pl, gosc.pl/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę