Nasze projekty

Matka Boża Dobrej Drogi patronką nowego sanktuarium w Gliwicach

Biskup Jan Kopiec ustanowił 26 sierpnia kościół parafialny Matki Boskiej Kochawińskiej w Gliwicach diecezjalnym sanktuarium Matki Bożej Dobrej Drogi. To czwarte sanktuarium w diecezji gliwickiej.

Uroczystość ogłoszenia sanktuarium była zwieńczeniem jubileuszu 25. rocznicy istnienia parafii. Przybyło na nią wielu wiernych z parafii oraz diecezji, a także księża diecezjalni i ojcowie jezuici, którzy posługują w tej parafii. Obecny był min. nowy prowincjał Prowincji Polski Południowej o. Jarosław Paszyński SJ.

Słowa powitania wygłosił o. Robert Więcek SJ, który kończy swoją posługę jako proboszcz tamtejszej parafii. Na początku poświęcony został nowy ołtarz, w którym znajduje się obraz Matki Boskiej Kochawińskiej. Ołtarz został ofiarowany jako wotum parafian za 25 lat istnienia parafii. Po akcie pokuty kanclerz Kurii Gliwickiej ks. Sebastian Wiśniewski odczytał dekret biskupa gliwickiego Jana Kopca o ustanowieniu nowego sanktuarium.

W homilii bp Kopiec nawiązał min. do historii cudownego obrazu Matki Bożej. Ponad 400 lat temu znajdował się on w Kochawinie na Kresach Wschodnich, a później ojcowie jezuici przywieźli go do Polski, i w 1974 r. trafił do Gliwic. Wizerunek przedstawia Matkę Boską z Dzieciątkiem. Znajdujący się w dolnej części „O Mater Dei Electa/Esto Nobis Via Recta” tłumaczy się jako „O Matko przez Boga wybrana, bądź nam drogą prostą”.

Reklama
Reklama

– Sanktuarium jest miejscem wyjątkowej tajemnicy. Tajemnicy bliskości Boga, który w sposób szczególny chce nas pociągnąć do Siebie, do tego, co dla nas przygotował – powiedział w homilii bp Jan Kopiec. Wskazał także, że dzieje Kościoła w Polsce związane są z wieloma sanktuariami, które bardzo często poświęcone są właśnie Matce Bożej. – To wielkie bogactwo, w które wchodzi także to sanktuarium, dzisiaj kanonicznie przez Kościół święty powołane. Z zaproszeniem, by tętniło prawdziwą wiarą i silnym oddziaływaniem na nasze świadczenie o Jezusie Chrystusie – dodał kaznodzieja.

Ustanowienie sanktuarium wpisuje się w szereg wydarzeń, które przygotowano z racji 25 lat istnienia parafii. Były to min. rekolekcje, wykłady i spotkania, różne inicjatywy modlitewne i koncerty.

Sanktuarium Matki Bożej Dobrej Drogi jest czwartym sanktuarium w Gliwicach. Wszystkie sanktuaria w tym mieście są dedykowane Matce Bożej.

Reklama
Reklama

os, KAI/Stacja7

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite