Nasze projekty

„Nadzieja na wieczność nadaje sens temu, co robimy”

– W Zmartwychwstaniu Pana właśni o to chodzi, że Jezus zmartwychwstaje jako pierwszy i ta nadzieja jaką człowiek w sobie nosi na wieczność jest nadzieją spełnioną – powiedział w dzisiejszej homilii abp Grzegorz Ryś.

W homilii metropolita łódzki wskazywał, że w życiu dokonuje się wybór między bałwochwalstwem, a Bogiem. – Jak idziesz za bałwanami i bożkami, to w konsekwencji to ci przynosi śmierć. Jak idziesz za Bogiem, to On ci pozwala poznać drogi życia. Pójście za Bogiem daje ci zapewnienie, że nie będziesz się wiecznie wpatrywał w śmierć – podkreślił abp Ryś.

Nawiązując do treści Psalmu 16 kaznodzieja wskazywał, że jego istotą jest obietnica życia, które jest życiem wiecznym. – To jest fundamentalna nowina, jaką Dawid chce przekazać swoim dzieciom włącznie z nami. Nie musi być tak, że życie się kończy, a ostanie słowo należy do śmierci – powiedział abp Ryś. Odwołał się przy tym do osobistych doświadczeń związanych z trzęsieniem ziemi we Włoszech. – Byłem wtedy w Asyżu i wtedy wszystkie freski Giotta w górnej Bazylice spadły ze ścian. Ja sobie tak myślałem: co to jest wszystko warte? Ten gość to malował miesiącami, latami to przechowywano, troszczono się, ludzi przyjeżdżali i podziwiali i naraz przychodzi jakieś pięć minut i to wszystko leci z tych ścian. To stawia pytanie o sens wszystkiego. Za czym człowiek goni, wokół czego się stara, dla czego pracuje, co właściwie całą jego energię gdzieś zużywa? – pytał abp Ryś.

Odnosząc się dalej do słów Psalmu 16, kaznodzieja tłumaczył: „Dawid mówi: nie bój się, bo jest życie wieczne w Bogu. Nie jest tak, że będziesz się wpatrywał w śmierć całą wieczność. Jest rzeczywistość, gdzie to wszystko trwa i wszystko, co zrobiłeś w życiu sensowne ma trwałość wieczną. Dawid wypowiada tym Psalmem nadzieję, która jest dla człowieka fundamentalna”.

Reklama
Reklama

Abp Ryś wskazywał, że według Piotra i Pawła wyrażona w Psalmie XVI nadzieja jest spełniona w Jezusie Chrystusie. – W Zmartwychwstaniu Pana właśni o to chodzi, że Jezus zmartwychwstaje jako pierwszy i ta nadzieja. jaką człowiek w sobie nosi na wieczność. jest nadzieją spełnioną. Nie jest to jakaś projekcja w człowieku. tylko Bóg spełnił tę nadzieje w Jezusie Chrystusie jako pierwszym. Ta nadzieja dla nas w wierze staje się pewnością. Ta nadzieja tak naprawdę nadaje sens temu. co robimy. Chrystus Zmartwychwstał jako pierwszy. Jest pierwszym z tych, który nie będzie się cała wieczność w śmierć wpatrywać – tłumaczył metropolita łódzki.

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę