Nasze projekty

Młodzi ze wspólnoty wygrali projekt z budżetu obywatelskiego

"Kultura szansą dla więźniów samotności i starości" to jeden ze zwycięskich projektów tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego miasta Krakowa, stworzony przez studentów ze wspólnoty "a Paulo", działającej przy kościele księży misjonarzy w Krakowie. Celem projektu jest poprawa jakości życia osób starszych i samotnych. Na jego realizację zostanie przekazane z budżetu miasta ponad 70 tys. zł.

W ramach tej inicjatywy młodzi chcą osobom starszym i samotnym stworzyć przestrzeń kultury, która na nowo przywróci im radość i sens życia, gdyż, jak zaznaczają, osoby starsze powinny mieć możliwość godnego i pięknego życia.

– Celem projektu jest uwolnienie od smutku oraz przywrócenie radości i sensu istnienia „więźniom samotności i starości”. Proces starzenia się wcale nie musi kojarzony być tylko i wyłącznie z bezczynnością, pustką, niezadowoleniem czy chorobami. Wierzymy, że na każdym etapie życia można znaleźć jego urok, cieszyć się zdrowiem, odnajdywać szczęście w różnych codziennych sytuacjach i wydarzeniach oraz czerpać radość z aktywnego życia – powiedziała KAI Ewa Jania z „Projektu a Paulo”. – W osobach starszych widzimy ogromne bogactwo społeczeństwa, dlatego chcemy dać im szansę na lepszą, aktywniejszą i barwniejszą przyszłość – dodała.

Młodzież w ramach projektu będzie odwiedzać osoby samotne, dbać o czystość i porządek w mieszkaniach oraz pomagać przy wykonywaniu niewielkich napraw. W planach jest także organizacja seansów wartościowych filmów, biblioteczki audiobooków oraz prowadzenie szkoleń organizowanych przez studentów, dotyczących m.in. obsługi komputera. Młodzi będą także pomagać potrzebującym w załatwianiu drobnych spraw, np. rejestracji i dotarciu do lekarza, zakupie leków, a także zachęcać starszych do wykonywania podstawowych ćwiczeń rehabilitacyjnych prowadzonych przez studentów medycyny. Przewidziano również spotkania z dietetykiem, kucharzem oraz naukę gotowania prostych potraw.

Reklama

W ramach projektu młodzi będą organizować w szkołach oraz Duszpasterstwie Akademickim „Na Miasteczku” prezentacje na temat ludzi starszych i samotnych. W ten sposób wolontariusze chcą uwrażliwić dzieci i młodzież na wartości, jakie seniorzy niosą ze sobą, oraz zachęcić ich do włączania się w pomoc. – Często ludzie traktują seniorów jako osoby bezużyteczne i usuwają je na margines, albo w ogóle o nich zapominają. Chcemy zaangażować jak największą ilość społeczeństwa, zarówno młodzież, jak i sąsiadów osób potrzebujących do podjęcia starań, aby osoby samotne i starsze znów mogły poczuć się wspierane – podkreśla Ewa Jania.

Grupa młodzieży pod nazwą „Projekt a Paulo” powstała w Krakowie w październiku 2017 roku. Są to absolwenci Liceum Ogólnokształcącego w Centrum Edukacyjnym „Radosna Nowina 2000” w podkrakowskich Piekarach, które zostało założone przez Fundację im. Księdza Siemaszki ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy św. Wincentego a Paulo. Obecnie młodzi działają m.in. w Klubie Seniora przy ul. Misjonarskiej i odwiedzają osoby potrzebujące również w ich domach, pomagając w codziennych czynnościach oraz organizują Wieczory Uwielbienia.

– Chcemy zarazić osoby starsze i samotne naszą młodością. Naszą energią obudzić ich do życia. Bardzo mocno wierzymy, że dialog międzypokoleniowy jest możliwy. Pragniemy przełamywać stereotypy związane z postrzeganiem starości. Walczyć z wykluczeniem społecznym ze względu na wiek. Łączyć pokolenia. Uczyć tolerancji i odwagi życiowej. Inspirować do rozwijania swoich pasji niezależnie od wieku – podkreśla Ewa Jania, autorka projektu.

Reklama

W tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy Krakowa oddali ponad 34 tysiące głosów na 430 projektów. Wśród zwycięskich inicjatyw dominowały te, które dotyczyły poprawy jakości powietrza, ochrony środowiska, sportu i infrastruktury miejskiej oraz kultury. Projekt młodych ze wspólnoty „a Paulo” uzyskał 1468 głosów.

KAI/ds

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę