Franciszek: osobom starszym jesteśmy winni cześć, wdzięczność i szacunek

W czasie audiencji ogólnej Franciszek podkreślił, że poprzez wdzięczność i szacunek możemy odwzajemnić miłość, którą osoby starsze darzyły nas przez całe życie.

fot. Luis Ángel Espinosa / Cathopic

W czasie audiencji ogólnej papież kontynuował cykl katechez poświęconych starości. Franciszek podkreślił, że to czas „naznaczony w szczególny sposób doświadczeniem słabości i cierpienia”.

„Brakuje czci, kiedy słabość człowieka jest wytykana, krytykowana, a nawet karana”

Osobom starszym jesteśmy winni cześć, wdzięczność i szacunek, by w ten sposób okazać im i odwzajemnić miłość, którą darzyli nas przez całe życie. Ma ona swoje odniesienie do przykazania Bożego: „Czcij ojca swego i matkę swoją”. Nie chodzi w nim tylko o naszych rodziców, ale o wszystkie starsze osoby – mówił.

Franciszek tłumaczył, że szczególną odmianą miłości jest cześć dla tych osób. Wiemy, że niekiedy może jej zabraknąć, na przykład w kwestii opieki nad chorymi, którzy są zależni od innych, w sferze niesionej im pomocy, czy w zapewnieniu im stosownego utrzymania. Brakuje czci, kiedy słabość człowieka jest wytykana, krytykowana, a nawet karana, tak jakby była winą, gdy zagubienie i niedołężność stają się pretekstem do drwin i agresji – mówił papież.

Reklama
Reklama

„Musimy zrobić wszystko, aby zapewnić osobom starszym lepsze wsparcie”

Jak podkreślił, „lekceważenie czy pogarda okazywane osobom starszym urągają w rzeczywistości i hańbią nas wszystkich”. Pomimo licznych świadczeń materialnych, jakie bogate i dobrze zorganizowane społeczeństwa zapewniają ludziom w podeszłym wieku, w przywracaniu tej szczególnej formy miłości, jaką jest cześć, wydaje się, że wciąż jesteśmy na początku drogi – tłumaczył papież.

Franciszek powiedział, że „musimy zrobić wszystko, aby zapewnić osobom starszym lepsze wsparcie”. Zacznijmy od takiego wychowywania młodych, aby rozumieli oni poszczególne etapy życia człowieka, by mieli na uwadze szacunek wobec osób starszych – podkreślił.

kh, KAI/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę