Nasze projekty

Konferencja online dla rodziców dziecka utraconego

Z racji przypadającego 15 października Dnia Dziecka Utraconego, tarnowska fundacja Spes organizuje ogólnopolską konferencję online. W kilku miejscach diecezji odbędą się także pochówki dzieci, które zmarły przed narodzeniem i zostały pozostawione w szpitalach.

Jak mówi wiceprezes Fundacji Spes, Anna Kościółek, poronienie, jak i świadomość o poważnych zaburzeniach rozwoju nienarodzonego dziecka jest wielką traumą dla rodziców. – Z tego względu w obu przypadkach niezbędna jest rzetelna i kompleksowa pomoc. W pierwszym rzędzie udziela jej personel medyczny. Z racji traumatycznych przeżyć – które towarzyszą zarówno rodzicom jak i personelowi medycznemu – to niezwykle ważna, ale i bardzo trudna pomoc, która wymaga ciągłego i wszechstronnego doskonalenia kompetencji, do czego ma służyć konferencja – wyjaśnia Anna Kościółek.

Konferencja pt. „Kompleksowe wsparcie rodzin po stracie dziecka w wyniku poronienia oraz rodzin dziecka ze znacznym zaburzeniem rozwoju zdiagnozowanym w okresie perinatalnym” odbędzie się 20 października o godz. 16.00. W ramach spotkania wysłuchać będzie można dwóch wykładów. Pierwszym będzie prelekcja prof. dr hab. Roberta Śmigla na temat: „Ciężkie wady rozwojowe u dziecka zdiagnozowane w okresie perinatalnym. Rola hospicjum perinatalnego”. Drugi wykład, „Przyczyny poronień. Diagnostyka i postępowanie medyczne po poronieniu” przedstawi dr n. med. Agnieszka Stembalska, specjalista genetyki klinicznej i psychiatra dziecięcy. Po wykładach będzie możliwość zadawania pytań prelegentom.

Konferencja jest bezpłatna. Aby wziąć w niej udział, należy zarejestrować się na stronie. Po wypełnieniu formularza każdy uczestnik otrzyma indywidualny link do spotkania.

Reklama
Reklama

ZOBACZ: Św. Stanisław Papczyński – patron nienarodzonych. Wyślij swoją intencję


Fundacja Spes poinformowała także, że 18 października w Tarnowie odbędzie się pochówek dzieci martwo urodzonych, pozostawionych w tarnowskich szpitalach. O 15.00 będzie Msza św. w kościele w Tarnowie Mościcach w intencji rodziców, którzy stracili dziecko w wyniku choroby, poronienia, aborcji, porodu przedwczesnego lub w inny sposób doświadczyli śmierci dzieci. – Przed Mszą św. będzie można napisać na specjalnie przygotowanych karteczkach imiona zmarłych dzieci, które zostaną złożone na czas Mszy św. przed ołtarzem głównym, a po nabożeństwie do mogiły zbiorczej na cmentarzu – mówi Joanna Sadowska, prezes Fundacji.

Po Mszy św. rozpoczną się uroczystości na cmentarzu. Uczestnicy spotkają się przy kaplicy cmentarza w Tarnowie Mościcach, skąd uroczyście przejdą na Miejsce Pamięci Dzieci Utraconych. Przed pochówkiem odczytane zostaną imiona dzieci utraconych, które rodzice udostępnili Fundacji. Do udziału w ceremonii zaproszono przedstawicieli innych związków wyznaniowych, działających w Tarnowie. Koszt pochówku zostanie pokryty ze środków budżetowych Miasta Tarnowa.

Reklama
Reklama

Do 16 października można zgłaszać do Fundacji imiona dzieci utraconych. Oprócz imienia można również podać datę śmierci i tydzień ciąży, w którym rodzice doświadczyli straty. Zostaną one odczytane w czasie pochówku, a także wpisane do wirtualnej Księgi Pamięci znajdującej się na stronie fundacji. Imiona dzieci można przesyłać przez wiadomość na profilu facebookowym oraz przez stronę.

Dzięki m.in. pomocy Fundacji Spes, parafii i samorządu w diecezji tarnowskiej powstają kolejne miejsca, gdzie zostaną pochowane dzieci, które zmarły przed narodzeniem. Po raz pierwszy taki pochówek odbędzie się np. w Dębicy. To inicjatywa podjęta przez Stowarzyszenie Dębickie Hospicjum Domowe im. Jana Pawła II dla uczczenia 100-lecia urodzin Papieża. Uroczysty pochówek odbędzie się 18 października na cmentarzu przy ul. Wielopolskiej. Wcześniej będzie Msza św. w kościele Miłosierdzia Bożego. Zostanie ona odprawiona o 13.00 w intencji rodziców, którzy doświadczyli utraty dziecka.

Podobna uroczystość jest planowana w Tuchowie, gdzie powstaje Pomnik Dziecka Utraconego i grobowiec. To miejsce ma zostać poświęcone 17 października na tuchowskim cmentarzu. Wówczas odbędzie się także pochówek zmarłych dzieci pozostawionych przez rodziców w tuchowskim szpitalu w ciągu minionego roku.

Reklama

SPRAWDŹ: Jak pomóc rodzicom po stracie dziecka? Jest kompendium dla duszpasterzy


os, KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę