Nasze projekty

Karolina, uzdrowiona za przyczyną Matki Czackiej, zaniesie jej relikwie w czasie beatyfikacji

Jako 7-latka uległa tragicznemu wypadkowi. Lekarze nie dawali szans, że przeżyje. Dziś 18-letnia Karolina jest całkowicie zdrowa. 12 września będzie nieść w czasie beatyfikacji relikwie Matki Czackiej - tej, za której przyczyną została uzdrowiona.

fot. Unsplash

Relikwie nowych błogosławionych zostaną wniesione do prezbiterium Świątyni Opatrzności Bożej tuż po tym, jak papieski wysłannik kard. Marcello Semeraro września odczyta formułę beatyfikacyjną.

Relikwie Matki Czackiej nieść będzie pochodząca z okolic Łomży Karolina Gawrych. To dziewczyna, która 11 lat temu została uzdrowiona za przyczyną błogosławionej.

CZYTAJ WIĘCEJ: Cud za przyczyną Matki Elżbiety Czackiej. Uzdrowiona 7-letnia dziewczynka

Reklama

„Jeśli pani jest wierząca, niech się pani modli”

Tragiczny wypadek na huśtawce mógł zakończyć się zupełnie inaczej. 7-letnia Karolina przygnieciona ciężką konstrukcją trafiła do szpitala w krytycznym stanie. Dusiła się własną krwią, a z jej nosa i z ucha wypływał płyn mózgowo rdzeniowy.

Szanse, że wyjdzie z wypadku żywa, były nikłe. W najlepszym razie miała funkcjonować jak „roślinka”, było wysokie prawdopodobieństwo, że nie będzie widzieć i słyszeć. Diagnoza lekarzy nie dawała dużych nadziei. Kiedy mama Karoliny stała przed blokiem operacyjnym, jedna z pielęgniarek poradziła jej: „Jeśli jest pani wierząca, to niech się pani modli o ocalenie życia córki”.

Modlitewny szturm

Pani Renata od razu zadzwoniła do swojej szwagierki – siostry Agnes ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. Zakonnica zmobilizowała do modlitwy całą wspólnotę sióstr w Laskach. Siostry rozpoczęły nowennę i wzywały wstawiennictwa swojej Założycielki.

Reklama

Dwa tygodnie po tragicznym wypadku stan dziewczynki zaczął się niespodziewanie poprawiać. Opuściła szpital w dobrym stanie zdrowia.

10 lat później siostry franciszkanki Służebnice Krzyża poinformowały, że watykańska Komisja lekarzy, badająca to wydarzenie, wyraziła pozytywną opinię na jego temat. 27 października 2020 roku Papież Franciszek zatwierdził cud przypisywany wstawiennictwu Matki Elżbiety Czackiej.

Konferencja prasowa z uzdrowionymi za wstawiennictwem błogosławionych

O tym przeżyciu Karolina Gawrych opowie w czasie konferencji prasowej w Domu Arcybiskupów Warszawskich 2 września.

Wezmą w niej udział także Siostra Nulla ze Wspólnoty Sióstr Uczennic Krzyża, uzdrowiona za wstawiennictwem kard. Stefana Wyszyńskiego, o. Zdzisław Kijas OFM Conv. – relator w procesie beatyfikacyjnym kard. Wyszyńskiego, a obecnie postulator generalny Zakonu Franciszkanów i Siostra Radosława Podgórska ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża.

Konferencja rozpocznie się o godz. 12:30 i będzie transmitowana na kanale youtube’owym Archidiecezji Warszawskiej.

Relikwiarz Matki Czackiej

Relikwiarz, w którym umieszczono fragment kostny z ciała przyszłej błogosławionej, przedstawia wyrzeźbione dłonie matki Elżbiety Czackiej. Opuszkami palców czytają napisany wypukłym pismem brajla fragment Psalmu 126. Przyszła błogosławiona modliła się nim przed swoją śmiercią: „Ci, którzy we łzach sieją, żąć będą w radości. Idą i płaczą niosąc ziarno na zasiew, lecz powrócą z radością niosąc swoje snopy”.

Rzeźba dłoni powstała na podstawie odlewu wykonanego za życia matki Elżbiety. Wtedy miał on prezentować niewidomym wychowankom właściwy układ palców przy czytaniu pisma brajla.

fot. Marek Szala

Relikwiarz ten, pierwotnie zaprojektowany był przez s. Albertę Chorążyczewską FSK (absolwentkę wydziału malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wykonał go wybitny artysta rzeźbiarz Marek Szala, autor m.in. ołtarza papieskiego pod Krokwią w Zakopanem w 1997 r.

POLECAMY: Relikwie i relikwiarze na beatyfikację Prymasa Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej

Matka ociemniałych

Czcigodna Służebnica Boża m. Elżbieta Róża Czacka jest założycielką Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach i Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. W wieku 22 lat zupełnie straciła wzrok i odczytała to jako wezwanie do zajęcia się innymi niewidomymi. Jako młoda, wykształcona, religijna dziewczyna rozpoczęła życie „po niewidomemu”. Nauczyła się alfabetu Braille’a, poznawała najnowsze osiągnięcia nauki o niewidomych, podróżowała po Europie.

W 1911 roku założyła Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi, a 7 lat później – Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, oddane pomocy niewidomym. Została jego przełożoną generalną. Przeniosła ośrodek dla niewidomych do Lasek pod Warszawą. Ponadto założyła dla nich specjalne szkoły i warsztaty, dostosowała alfabet Braille’a do języka polskiego, udoskonaliła metodę skrótów pisma dla niewidomych, założyła domy zakonne Zgromadzenia i opracowała pierwsze Konstytucje. W 1950 r. ze względu na coraz cięższą chorobę zrezygnowała z urzędu przełożonej generalnej.

Matka Elżbieta Róża Czacka zmarła w opinii świętości 15 maja 1961 roku w Laskach. Została pochowana na cmentarzu, który znajduje się na terenie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Laskach. Uroczystościom pogrzebowym przewodniczył kardynał Stefan Wyszyński, z którym współpracowała przez szereg lat.

os, archwwa.pl, gosc.pl / Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę