Nasze projekty

Cud za przyczyną Matki Elżbiety Czackiej. Uzdrowiona 7-letnia dziewczynka

We wtorek Papież Franciszek zatwierdził cud przypisywany wstawiennictwu Matki Elżbiety Czackiej. Było to uzdrowienie 7-letniej dziewczynki, która uległa wypadkowi pod uszkodzoną konstrukcją ciężkiej drewnianej huśtawki.

Czcigodna Służebnica Boża m. Elżbieta Roża Czacka jest założycielką Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach i Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. W wieku 22 lat zupełnie straciła wzrok i odczytała to jako wezwanie do zajęcia się innymi niewidomymi. Jako młoda, wykształcona, religijna dziewczyna rozpoczęła życie „po niewidomemu”. Nauczyła się alfabetu Braille’a, poznawała najnowsze osiągnięcia nauki o niewidomych, podróżowała po Europie.

W 1911 roku założyła Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi, a 7 lat później – Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, oddane pomocy niewidomym. Została jego przełożoną generalną. Przeniosła ośrodek dla niewidomych do Lasek pod Warszawą. Ponadto założyła dla nich specjalne szkoły i warsztaty, dostosowała alfabet Braille’a do języka polskiego, udoskonaliła metodę skrótów pisma dla niewidomych, założyła domy zakonne Zgromadzenia i opracowała pierwsze Konstytucje. W 1950 r. ze względu na coraz cięższą chorobę zrezygnowała z urzędu przełożonej generalnej.

Matka Elżbieta Róża Czacka zmarła w opinii świętości 15 maja 1961 roku w Laskach. Została pochowana na cmentarzu, który znajduje się na terenie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Laskach. Uroczystościom pogrzebowym przewodniczył kardynał Stefan Wyszyński, z którym współpracowała przez szereg lat.

Reklama
Reklama

CZYTAJ WIĘCEJ: Papież zatwierdził cud za wstawiennictwem Matki Elżbiety Czackiej

W drodze na ołtarze

Jej proces beatyfikacyjny trwa od 1987 r. 9 października 2017 r. za zgodą papieża Franciszka Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych promulgowała dekret o heroiczności jej życia i cnót. Proces w sprawie cudu za wstawiennictwem m. Elżbiety Czackiej zakończył się 5 czerwca 2018 r. i dokumentacja została przekazana do Watykanu.

W styczniu tego roku siostry franciszkanki Służebnice Krzyża poinformowały na Twitterze, że watykańska Komisja lekarzy, badająca domniemany cud za wstawiennictwem Sługi Bożej Matki Elżbiety Czackiej wyraziła pozytywną opinię na jego temat. Był to pierwszy krok do zatwierdzenia cudu przez Kongregację Spraw Kanonizacyjnych.

Reklama
Reklama

Modlitwa za wstawiennictwem Matki Elżbiety

27 października Papież Franciszek zatwierdził cud przypisywany wstawiennictwu Matki Elżbiety Czackiej. Było to uzdrowienie 7-letniej dziewczynki, która uległa wypadkowi pod uszkodzoną konstrukcją ciężkiej drewnianej huśtawki. W bardzo ciężkim stanie – nieprzytomna i z ciężkim urazem twarzoczaszki – trafiła  do szpitala. Konieczne były dwie skomplikowane operacje neurochirurgiczne.

Tuż po wypadku rozpoczęła się modlitwa w intencji siedmiolatki, a włączyło się w nią właśnie Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, ponieważ jedną z zakonnic była ciocia dziewczynki. Siostry rozpoczęły nowennę i wzywały wstawiennictwa swojej Założycielki. Dwa tygodnie po tragicznym wypadku stan dziewczynki zaczął się niespodziewanie poprawiać. 5 listopada 2010 opuściła szpital w dobrym stanie zdrowia.

W intencji ogłoszenia Matki Elżbiety błogosławioną siostry franciszkanki Służebnice Krzyża organizują w każdą pierwszą sobotę miesiąca w Laskach otwartą adorację Najświętszego Sakramentu.

Reklama

os, triuno.pl, KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę