Nasze projekty

Cud za przyczyną Matki Elżbiety Czackiej. Uzdrowiona 7-letnia dziewczynka

Cud, który przyczynił się do decyzji o beatyfikacji Matki Czackiej, dotyczy uzdrowienia 7-letniej dziewczynki. Uległa ona wypadkowi pod uszkodzoną konstrukcją ciężkiej drewnianej huśtawki.

fot. Pexels

Uratowana 7-letnia dziewczynka

7-latka w bardzo ciężkim stanie – nieprzytomna i z ciężkim urazem twarzoczaszki – trafiła do szpitala. Konieczne było przeprowadzenie dwóch skomplikowanych operacji neurochirurgicznych. Lekarze początkowo nie dawali dużych szans na przeżycie dziewczynki. W najlepszym wypadku miała funkcjonować jak „roślinka”, było wysokie prawdopodobieństwo, że nie będzie widzieć i słyszeć.

Tuż po wypadku rozpoczęła się modlitwa w intencji siedmiolatki. Włączyło się w nią założone przez Matkę Elżbietę Czacką Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, ponieważ jedną z zakonnic była ciocia dziewczynki. Siostry rozpoczęły nowennę i wzywały wstawiennictwa swojej Założycielki.

Dwa tygodnie po tragicznym wypadku stan dziewczynki zaczął się niespodziewanie poprawiać. 5 listopada 2010 opuściła szpital w dobrym stanie zdrowia.

Reklama

Matka ociemniałych

Czcigodna Służebnica Boża m. Elżbieta Róża Czacka jest założycielką Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach i Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. W wieku 22 lat zupełnie straciła wzrok i odczytała to jako wezwanie do zajęcia się innymi niewidomymi. Jako młoda, wykształcona, religijna dziewczyna rozpoczęła życie „po niewidomemu”. Nauczyła się alfabetu Braille’a, poznawała najnowsze osiągnięcia nauki o niewidomych, podróżowała po Europie.

W 1911 roku założyła Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi, a 7 lat później – Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, oddane pomocy niewidomym. Została jego przełożoną generalną. Przeniosła ośrodek dla niewidomych do Lasek pod Warszawą. Ponadto założyła dla nich specjalne szkoły i warsztaty, dostosowała alfabet Braille’a do języka polskiego, udoskonaliła metodę skrótów pisma dla niewidomych, założyła domy zakonne Zgromadzenia i opracowała pierwsze Konstytucje. W 1950 r. ze względu na coraz cięższą chorobę zrezygnowała z urzędu przełożonej generalnej.

Matka Elżbieta Róża Czacka zmarła w opinii świętości 15 maja 1961 roku w Laskach. Została pochowana na cmentarzu, który znajduje się na terenie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Laskach. Uroczystościom pogrzebowym przewodniczył kardynał Stefan Wyszyński, z którym współpracowała przez szereg lat.

Reklama

CZYTAJ TAKŻE: Relikwie i relikwiarze na beatyfikację Prymasa Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej prawie gotowe!

W drodze na ołtarze

Proces beatyfikacyjny Matki Czackiej trwał od 1987 r. 9 października 2017 r. za zgodą papieża Franciszka Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych promulgowała dekret o heroiczności jej życia i cnót. Proces w sprawie cudu za wstawiennictwem m. Elżbiety Czackiej zakończył się 5 czerwca 2018 r. i dokumentacja została przekazana do Watykanu.

W styczniu 2020 roku siostry franciszkanki Służebnice Krzyża poinformowały na Twitterze, że watykańska Komisja lekarzy, badająca domniemany cud za wstawiennictwem Sługi Bożej Matki Elżbiety Czackiej wyraziła pozytywną opinię na jego temat. Był to pierwszy krok do zatwierdzenia cudu przez Kongregację Spraw Kanonizacyjnych.

Reklama

Tak też się stało. 27 października 2020 roku – Papież Franciszek zatwierdził cud przypisywany wstawiennictwu Matki Elżbiety Czackiej. Zostanie ona beatyfikowana wraz z Prymasem Wyszyńskim 12 września 2021.

os, triuno.pl, KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę