Nasze projekty

Kard. Nycz: każdy szpital jest dziś szczególną Kaną Galilejską

"Lourdes jest Kaną Galilejską dla ludzi chorych i cierpiących, a my dziś jesteśmy w tej szczególnej Kanie, jaką jest każdy szpital" - mówił kard. Kazimierz Nycz w auli Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. Wraz z nuncjuszem apostolskim, abp Salvatore Pennacchio, metropolita warszawskim odprawił tam mszę św. w Światowym Dniu Chorych.

FOT. Flickr EpiskopatNews

Byłoby źle, gdybyśmy przez prawie 30 lat, gdy istnieje Światowy Dzień Chorych, chodzili do szpitali w Warszawie i całej Polsce z modlitwą, a w tym roku, kiedy trzeba być szczególnie blisko ludzi chorych i tych, którzy się nimi opiekują, uciekli gdzieś z tą mszą świętą, nawet do najbliższych kościołów – zaznaczył kardynał.

Jak dodał, „symbol jest w tym, że właśnie tu, w środku tego szpitala, Chrystus pod postacią chleba i wina, uobecnia swoją krzyżową ofiarę, jest obecny ze swoim ludem, tym ludem cierpiącym”.

Nawiązując do czytań mszalnych, opisujących przemianę wody w wino przez Chrystusa w Kanie Galilejskiej, kard. Nycz zwrócił uwagę na szczególną rolę sług, co w kontekście funkcjonowania szpitali wskazuje na wielkie zaangażowanie całego personelu medycznego stojącego u boku chorych i cierpiących.

Reklama

Metropolita przypomniał, że w szpitalu MSWiA mieszczą się relikwie św. Jana Pawła II, który w 1993 r. ustanowił Światowy Dzień Chorych, który ma zawsze przypadać 11 lutego, we wspomnienie pierwszego ukazania się Maryi św. Bernardecie Soubirous w Lourdes (1858 r.).

Lourdes zaś jest Kaną Galilejską dla ludzi chorych i cierpiących – podkreślił kard. Nycz. Setki, tysiące, dziesiątki i setki tysięcy, miliony w ciągu tych 150 lat przybywało ze swoimi chorymi do Lourdes, nie negując, ani nie umniejszając znaczenia lekarzy i pielęgniarek, całej służby zdrowia, ich pracy, natomiast szukając także oparcia w modlitwie i tej cudownej przemianie, jaka dokonała się w Kanie Galilejskiej – mówił metropolita warszawski.

Kar. Nycz nazwał szpitale „szczególną Kaną Galilejską”. Dzisiaj jesteśmy w tej szczególnej Kanie, jaką jest każdy szpital, zwłaszcza ten szpital, w którym jest leczonych najwięcej na współczesną pandemię, która dotknęła świat, Europę i Polskę – powiedział.

Reklama

Szpital MSWiA jest placówką jednoimienną, dlatego w mszy mogła wziąć udział ograniczona liczba osób z zachowaniem reżimu sanitarnego. Zaproszono przedstawicieli chorych oraz służby zdrowia.

ZOBACZ TEŻ: Najważniejsze myśli papieża Franciszka na 29. Światowy Dzień Chorego

kh/KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę