Nasze projekty

Kard. Nycz: droga do pełnej jedności jest drogą długą i trudną

Droga do pełnej jedności jest na pewno drogą długą i trudną, ale to nie znaczy, że nie należy na niej podejmować kolejnych kroków – powiedział KAI kard. Kazimierz Nycz, który brał dziś udział w konferencji ekumenicznej pt. „200 lat teologii uniwersyteckiej w Warszawie”

Metropolita warszawski podkreślił, że wspólna konferencja międzywyznaniowa, to dobry przykład współpracy ekumenicznej trwającej w Kościele przynajmniej od 70 lat. Duchowny stwierdził, że jest to również okazja do rozmowy nt. konkretnych problemów teologicznych widzianych z perspektywy kościoła ewangelickiego, prawo-sławnego i katolickiego.

„Teologia, uprawianie teologii i teologowie, muszą odegrać w dziele zjednoczenia w ekumenizmie podstawową rolę, dlatego, że łatwo jest się spotkać i wspólnie współpracować na polu charytatywnym i to robimy – powiedział kadr. Nycz w rozmowie z KAI. Dodał, że szczególnie potrzebna jest refleksja nad taką dziedziną jak sakramentologia, która w Kościołach, zwłaszcza protestanckich, jest diametralnie inna niż w wierze katolickiej.

Jak podkreślił metropolita warszawski, są to m.in. kwestie uznania prymatu Piotra, czy papieża w Kościele, jak i problem z sakramentami; tu zwłaszcza różne rozumienie Eucharystii. „Pod tym względem droga do pełnej jedności jest na pewno drogą długą i trudną, ale to nie znaczy, że nie należy na niej podejmować kolejnych kroków.” – podkreślił.

Reklama

Ekumeniczne spotkanie odbywa się w Stolicy dziś (16 XI) na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, a jutro) 17 listopada – w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej. Uroczystość łączy się z jubileuszem dwóch wieków istnienia Uniwersytetu Warszawskiego.

Wydział teologiczny był jednym z pięciu wydziałów założonej w 1816 roku stołecznej Alma Mater. Pierwszym rektorem Uniwersytetu Warszawskiego był duchowny – ks. prof. Wojciech Szweykowski. W okresie międzywojennym obok Wydziału Teologii Katolickiej zaistniały także Wydział Teologii Ewangelickiej oraz Studium Teologii Prawosławnej.

Dwudniowa wspólna konferencja jest pierwszym tego typu spotkaniem pracowników wydziałów teologicznych obu uczelni. Teologowie chrześcijańscy chcą w ten sposób podkreślić uprawianie od 200 lat tej akademickiej dyscypliny nauki w Warszawie.

Reklama

ar, jk / Warszawa

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite