Nasze projekty

Jedna z diecezji ma cztery nowe wdowy konsekrowane. Kobiety złożyły przyrzeczenia

Choć złożyły śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa, nadal pozostaną w swoich środowiskach życia.

fot. freepik.com

Przez posługę biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego podczas Mszy św. w bazylice katedralnej w Kielcach w niedzielę 30 czerwca, cztery wdowy przeszły obrzęd konsekracji, dołączając do grona świeckich osób konsekrowanych w diecezji kieleckiej. 

Przed konsekracją wdowy otrzymały przygotowanie duchowe. Pozostaną nadal w swoich środowiskach życia – w pracy, w rodzinach, ale poprzez zachowanie ślubów i świadectwo życia oraz pogłębiony cykl modlitwy oddały się na szczególną, dobrowolną służbę Kościołowi, diecezji kieleckiej i swoim parafiom.

Cztery nowe wdowy konsekrowane to: Elżbieta Juszczyk z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Oleszkach, Barbara Kaleta z parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Wiśniówce, Grażyna Nowak z parafii św. Józefa Robotnika w Kielcach, Janina Przybysławska z parafii katedralnej w Kielcach.

Reklama

ZOBACZ>>> Jezuici mają czterech nowych księży. „Bądźcie gotowi oddać życie”

Wdowy konsekrowane „szukają drogi świętości”

W wygłoszonej homilii bp Piotrowski przypomniał, że obecne panie zdecydowały się na ewangeliczne życie jako osoby konsekrowane oraz że sakrament chrztu rodzi wyjątkowe zobowiązania. Biskup mówił także o sakramencie małżeństwa, który w Nowym Testamencie przyjmuje charakter szczególnego powołania mężczyzny i kobiety. Droga do indywidualnej formy życia konsekrowanego, jaką jest wdowieństwo konsekrowane, nie jest przejściem z gorszego stanu do lepszego, ale jest to świadoma i dobrowolna odpowiedź dana Jezusowi, który wciąż nas powołuje: pójdź za Mną – mówił bp Jan Piotrowski.

Przytoczył m.in. biblijną historię Hioba, który „w swoim nieszczęściu pozostał wierny Bogu”. To, co Bóg nam daje – czego nie można zmierzyć, kupić, co wypływa z relacji miłości Boga i człowieka – nie zawsze jest doceniane – zauważył. Odkupieńcza miłość Boga jest dla wszystkich – podkreślił biskup, przestrzegając zarazem przed współczesną „pandemią obojętności”.

Reklama

Jesteśmy świadkami, że panie wdowy, nadal mamy, babcie, a może prababcie szukają drogi świętości przez wolę całkowitego poświęcenia się dla Chrystusa i życia dla Niego (…). Warto pamiętać, że sposobność do świadectwa wiary jest przed każdym z nas – podkreślił biskup kielecki. 

PRZECZYTAJ>>> Katecheza dzieci w rodzinie. Jaka jest rola rodziców?

Wdowy konsekrowane. Jak wygląda obrzęd konsekracji?

Obrzęd konsekracji rozpoczął się odczytaniem nazwisk wszystkich kandydatek oraz hymnem do Ducha Świętego. Następnie wdowy złożyły przyrzeczenia modlitwy, zachowania czystości i oddania swojego życia na służbę Bogu i Kościołowi. Biskup odmówił nad nimi modlitwę konsekracyjną, po której kobiety otrzymały krzyże oraz brewiarze. Na zakończenie obrzędu wdowy odmówiły modlitwę za swoich zmarłych mężów.

Reklama

Obecnie grono modlitewne wdów konsekrowanych w diecezji kieleckiej liczy 30 kobiet, a dziewic – 9 pań. W diecezji kieleckiej jest także pustelnica i wdowiec konsekrowany.

KAI, pa/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Zatrudnij nas - StacjaKreacja