Przez całe wakacje nie zabraknie wyjątkowych chrześcijańskich wydarzeń. Gdzie i kiedy się odbędą? Sprawdziliśmy to!
Sprawdźcie naszą listę wyjątkowych chrześcijańskich wydarzeń. Na pewno każdy z Was znajdzie coś dla siebie!
Przystanek Jezus
Przystanek Jezus to ogólnopolska inicjatywa ewangelizacyjna, która powstała jako odpowiedź na festiwal Woodstock – aktualnie Pol’and’Rock Festival. W tym roku wydarzenie odbędzie się od 29 lipca do 3 sierpnia w Salezjańskim Ośrodku Wychowawczym w Trzcińcu obok Czaplinka, a rekolekcje dla ewangelizatorów poprowadzi biskup sosnowiecki Artur Ważny, przewodniczący zespołu ds. nowej ewangelizacji KEP.
Lata mijają i ciągle robimy to samo. Szukając nowych sposobów dotarcia do ludzi, idziemy do naszych przyjaciół z festiwalu, dzielić się naszym najważniejszym życiowym doświadczeniem. Świadectwem o tym, że Jezus Chrystus żyje, jest Bogiem, który działa i przemienia nasze życie i może także im przemienić życie – mówił w rozmowie z KAI ks. Damian Piątkowiak SVD, rzecznik Przystanku Jezus.
Do udziału w Przystanku Jezus zaproszone są osoby pełnoletnie, na co dzień formujące się we wspólnotach, grupach i ruchach parafialnych, które odkrywają w sobie chęć dzielenia się Dobrą Nowiną z innymi.
Informacje dotyczące zapisów znajdują się na stronie: przystanekjezus.pl.
Przeczytaj również
ZOBACZ: Przystanek Jezus 2024. Weź udział w wyjątkowej inicjatywie
Festiwal Życia
Co roku na początku wakacji do Kokotka zjeżdża nie tylko młodzież z całej Polski. Są tacy, którzy przyjeżdżają specjalnie na Festiwal Życia z najbardziej odległych zakątków świata. W tym roku to wydarzenie odbędzie się od 8-14 lipca pod hasłem “Wracaj do domu”. Brzmi znajomo? To słowa, które towarzyszyły młodym podczas czerwcowego spotkania na Lednicy. Organizatorzy połączyli siły, dlatego tym razem Festiwal Życia będzie niejako kontynuacją i rozwinięciem tematyki podejmowanej pod Bramą Rybą.
Na pierwszy rzut oka może wydawać się dość paradoksalne to, że na dwa największe wydarzenia religijne dla młodzieży zapraszamy hasłem „Wracaj do domu”. Oczywiście sens tych słów jest dużo głębszy. Na Festiwalu Życia będziemy mówić o Kościele jako domu, do którego możemy wracać ze wszystkimi swoimi trudnościami, ale i zwycięstwami. A poprowadzi nas w tych rozważaniach starotestamentalna postać Estery – tłumaczył KAI o. Tomasz Maniura, misjonarz oblat i główny organizator Festiwalu Życia w Kokotku.
Cały czas można się zapisać do udziału w tym wydarzeniu. W programie są m.in. konferencje znanych prelegentów, kilkadziesiąt tematycznych warsztatów do wyboru, ekstremalny i widowiskowy Bieg Festiwalowicza, a także codzienne Msze Święte i nabożeństwa, muzyczny wieczór uwielbienia oraz adoracja Najświętszego Sakramentu trwająca 24 godziny na dobę przez cały tydzień.
Zapisy indywidualne i grupowe na Festiwal Życia są już dostępne na stronie www.festiwalzycia.pl.
ZOBACZ: Lednica i Festiwal Życia łączą siły! Znamy wspólne plany obu spotkań
Strefa Chwały
Strefa Chwały Festiwal to rekolekcje uwielbieniowe połączone z wakacyjnym wypoczynkiem. W tym roku odbywać się będą w dniach od 4 do 9 lipca w Starym Sączu na placu przy Ołtarzu Papieskim.
Podczas rekolekcji posługuje zespół Strefy Chwały, składający się z czołowych polskich muzyków chrześcijańskich. To przestrzeń dla całych rodzin. Strefę Chwały co roku odwiedza blisko 700 uczestników, a z dnia otwartego, czyli tzw. Rodzinnego Świętowania Niedzieli, korzysta dodatkowo 2000 osób.
Na uczestników czekają liczne panele, konferencje, a także codzienna muzyczna uczta duchowa. Na festiwalu pojawią się m.in. bp Andrzej Jeż, bp Artur Ważny, bp Grzegorz Suchodolski, ks. Robert Pisula, o. Tomasz Nowak OP, o. Tomasz Maniura OMI, Bogna Białecka, Aleksander Bańka, Joachim i Beata Mencel, Mate.O, Hubert Kowalski i wielu innych. Głównym prowadzącym rekolekcje będzie o. Archanioł Borek OFM.
Zapisać można się przez formularz na stronie TUTAJ.
CZYTAJ: Weź udział w wyjątkowych rekolekcjach. Zapisy wciąż trwają!
Franciszkańskie Spotkanie Młodych
Pod koniec lipca Kalwarię Pacławską zapełni młodzież z całej Polski, która przez tydzień będzie uczestniczyć we Franciszkańskim Spotkaniu Młodych. W tym roku wydarzenie odbędzie się pod hasłem “DOM” od 21 do 27 lipca.
Uczestników czeka sporo atrakcji – zaplanowane są m.in: konferencje, rozwijające warsztaty tematyczne, zawody sportowe oraz nabożeństwa. Zaproszono również ciekawych gości, którzy podzielą się swoim świadectwem wiary. Do tej pory na Franciszkańskie Spotkanie Młodych przyjechali m.in. Adam Woronowicz, Krzysztof Ziemiec czy Radosław Pazura.
Oczywiście będzie również przestrzeń na spotkania w grupach: nieodłączny punkt FSMu, podczas którego uczestnicy mogą podzielić się swoim doświadczeniem wiary i porozmawiać o tym jak przeżywają czas na Kalwarii. Co roku, jest to świetna okazja, żeby nawiązać relacje z rówieśnikami z całej Polski, które często stają się tymi na długie lata. FSMowe wieczory dopełni nocne kino, koncerty, potańcówka, a nawet spektakl grupy teatralnej.
Franciszkańskie Spotkanie Młodych to najstarsze ogólnopolskie spotkanie młodych o charakterze religijnym, którego pierwsza edycja odbyła się już w 1988 roku.
SPRAWDŹ: Już niedługo Franciszkańskie Spotkanie Młodych. Jak wziąć w nim udział?
Festiwal Radości w Licheniu
Poruszające świadectwa, muzyka, śpiew, adoracja, warsztaty, próba pobicia rekordu Guinnesa, ale także taniec czy gry i konkursy – to wszystko będzie się działo w Licheniu Starym, gdzie 13 lipca odbędzie się „Festiwal Radości”.
Wydarzenie rozpocznie się od tak zwanego “zjazdu weselników”, czyli terenowej gry kooperacyjnej, połączonej ze zbiórką pieniędzy dla licheńskiego hospicjum im. św. Stanisława Papczyńskiego. Następnie uczestnicy spróbują pobić rekord Guinnesa w “Modlitwie Miliona Serc”.
Podczas wydarzenia nie zabraknie koncertów, gier, zabaw, warsztatów, ale i przede wszystkim modlitwy. O 17:00 odbędzie się uroczysta Msza św., a zaraz po niej festiwalowy polonez oraz koncert z udziałem Siewców Lednicy oraz TAU. Więcej informacji o Festiwalu Radości można znaleźć na stronie internetowej TUTAJ.
Chwała MU
Spotkanie pod nazwą „ChwałaMU” jest kontynuacją projektu modlitwy uwielbienia, która ujrzała światło dzienne na kanale Marcina Zielińskiego. W zeszłym roku spotkanie odbyło się we Wrocławiu. W sześciogodzinnym uwielbieniu na Tarczyński Arena Wrocław udział wzięło 25 tysięcy osób.
Tegoroczne uwielbienie „ChwałaMU” odbędzie się na Tauron Arenie w Krakowie 24 i 25 sierpnia. Podczas “ChwałaMU” w Krakowie modlitwę poprowadzą między innymi: Michał Król, Szymon Czyżewski, Maja Sowińska, Kuba Piechnik czy Karolina Szczepanowska. Będzie również Jan Smoczyński z solistami: Mateuszem Ziółko, Agnieszką Musiał, Gabi Gąsior i wielu innych. Modlitwę o uzdrowienie poprowadzi Marcin Zieliński. Więcej informacji można znaleźć na stronie TUTAJ.
Exodus Młodych
Exodus Młodych to ogólnopolskie spotkanie młodzieży w diecezji zamojsko-lubaczowskiej, które jest organizowane od 2010 roku. Co roku spotkanie przyciąga tysiące młodych ludzi. Hasło tegorocznej 14 edycji brzmi – „Wstań i Żyj!”.
Te trzydniowe rekolekcje odbędą się w dniach 20-23 sierpnia w Zwierzyńcu na terenie Campingu „Echo”. Podczas spotkania młodzi mają okazję bliżej poznać Boga i ludzi, jak również odnaleźć swoje miejsce we wspólnocie Kościoła. Wśród osób, które przedstawią swoje świadectwo będzie Patrycja Hurlak, Tomasz Samołyk, czy dominikanin o. Tomasz Nowak.
Na Exodus zaproszeni są specjalni goście, zaplanowane są także koncerty – w tym roku będzie to zespół „Małe TGD” i „Wyrwani z Niewoli” – jak również nabożeństwa, spotkania w grupach oraz warsztaty. Więcej informacji można znaleźć TUTAJ.
Saletyńskie Spotkanie Młodych (SSM)
Także Saletyni zapraszają po raz 37. młodzież z całej Polski do siebie do Dębowca. Saletyńskie Spotkanie Młodych zaplanowane jest na pierwsze cztery dni lipca. Główną patronką spotkań jest Maryja z La Salette. Poza modlitwą i konferencjami, spotkania wypełnia taniec i muzyka. Zaproszenie skierowane jest do osób od 14 roku życia.
Wśród zaproszonych gości będą: bp Grzegorz Suchodolski, ks. Jakub Bartczak, rapet „Arkadio”, ks. Paweł Baran, zespół NiemaGOtu, a także tajemniczy gość.
SMAL 2024
Spotkanie Młodych Archidiecezji Lubelskiej odbędzie się 21-25 sierpnia w Garbowie, przy ul. Krakowskie Przedmieście 27, koło Lublina. To organizowany po raz dwunasty czas dla młodzieży o podobnych wartościach. Hasło tegorocznej edycji brzmi: „Konfrontacja”.
W planie tegorocznego spotkania znajdują się konferencje br. Szymona Jankowieskiego, koncert zespołu niemaGOtu – twórców hymnu ŚDM 2016 „Błogosławieni Miłosierni”, a także występ rapera i beatboxer’a TAU. Zapowiedziane są także niepowtarzalne warsztaty. Zaproszona jest młodzież szkolna w wieku od 13 lat do osób nieprzekraczających 30 lat.
Spotkanie Młodych Wołczyn
Spotkanie Młodych w Wołczynie to organizowany od 30 lat przez Zakon Braci Mniejszych Kapucynów Prowincji Krakowskiej młodzieżowy katolicki festiwal. Rozpocznie się 22 lipca, a zakończy 26 lipca. Młodzież gromadzi się tam, aby doświadczyć wspólnoty żywego Kościoła, a przez to Pana Boga.
Paradiso
To spotkanie dla młodych z całej Polski na Świętej Górze w Gostyniu, które trwa pięć dni. Odbędzie się 2-6 lipca pod hasłem „Radujmy się!”. Młodzi wspólnie modlą się, bawią, spędzają razem czas. Każdego roku przyjeżdża między 200 a 300 osób.Zaproszenie kierowane jest do młodzieży w wieku 15-25 lat.
Ewangelizacja w Beskidach
W tym roku po raz 12. rusza także kolejna edycja Ewangelizacji w Beskidach pod hasłem „Spotkany w modlitwie”. Franciszkanie z Rychwałdu na Żywiecczyźnie zapraszają rodziny i wspólnoty w każdą sobotę lipca i sierpnia na wspólne wyprawy. W programie jest osiem górskich szczytów: Beskidu Żywieckiego, Śląskiego i Małego. Na szczytach odprawiane będą Msze Święte.
6 lipca uczestnicy wejdą na Magurkę Wilkowicką (903 m n.p.m.) – „Modlitwa stóp”, 13 lipca będzie to Hala Boracza (854 m n.p.m.) – „Góra uwielbienia”, 20 lipca – Soszów Wielki (885 m n.p.m.) – „Góra dziękczynienia”, 27 lipca – Kozia Górka (680 m n.p.m.) – „Przeprośna Górka”, 3 sierpnia – Kotarz (985 m n.p.m.) – „Góra wstawiennicza”, 10 sierpnia – Góra Żar (761 m n.p.m.) – „Góra medytacji”, 17 sierpnia – Potrójna (884 m n.p.m.) – „Góra kontemplacji”, a 24 sierpnia Ewangelizacja w Beskidach zakończy się na szczycie o nazwie: Hrobacza Łąka (828 m n.p.m.) – „Góra Eucharystii”. To największa tego typu akcja w diecezji bielsko-żywieckiej.
Diecezjalne Spotkanie Młodych w Skulsku
W Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skulsku 7 września odbędzie się diecezjalne spotkanie „Młodzi u Miriam”.
Specjalnymi gośćmi są biskup włocławski Krzysztof Wętkowski, Ksiądz z Osiedla i Tau.
„Wydarzenie „Młodzi u Miriam” zrodziło się z pragnienia, aby młodzi diecezjalne zebrani w jednym miejscu mogli doświadczyć zesłania Ducha Świętego oraz uwielbienia Boga. Ma to być także czas podejmowania trudnych tematów, z jakimi musi mierzyć się młody Kościół w świecie” – piszą organizatorzy.
źródło: materiały prasowe, KAI