Nasze projekty

Już niedługo Franciszkańskie Spotkanie Młodych. Jak wziąć w nim udział?

Młodzież z całej Polski przyjedzie do Kalwarii Pacławskiej. Pod hasłem "Dom" odbędzie się tam Franciszkańskie Spotkanie Młodych.

fot. materiały organizatorów

Za niewiele ponad miesiąc, w niedzielę 21 lipca 2024 po raz 37. Kalwarię Pacławską (pod Przemyślem) zapełni młodzież z całej Polski, która przez tydzień będzie uczestniczyć we Franciszkańskim Spotkaniu Młodych. Dla wielu z nich, powracających na to wydarzenie regularnie, miejsce to nazywane jest domem, a spotykani na FSMie ludzie – rodziną i to właśnie słowo “Dom”, będzie hasłem tegorocznej edycji Franciszkańskiego Spotkania Młodych.

Jak będzie wyglądało spotkanie?

Organizatorzy szykują dla uczestników sporo atrakcji – zaplanowane są m.in: konferencje, rozwijające warsztaty tematyczne, zawody sportowe oraz nabożeństwa. Zaproszono również ciekawych gości, którzy podzielą się z nami tym jak w ich życiu i domu działa Bóg.

Oczywiście będzie również przestrzeń na spotkania w grupach: nieodłączny punkt FSMu, podczas którego uczestnicy mogą podzielić się swoim doświadczeniem wiary i porozmawiać o tym jak przeżywają czas na Kalwarii. Co roku, jest to świetna okazja, żeby nawiązać relacje z rówieśnikami z całej Polski, które często stają się tymi na długie lata. FSMowe wieczory dopełni nocne kino, koncerty, potańcówka, a nawet spektakl grupy teatralnej.

Reklama

Dopełnieniem tematu jest fragment z Ewangelii (Łk, 8, 22-25) o uciszeniu burzy na jeziorze, oraz oficjalny plakat tegorocznego 37. FSMu – przedstawiający człowieka w łodzi. Dlaczego taka symbolika? Dla Apostołów to właśnie rybacka łódź była miejscem, w którym spędzali najwięcej czasu, ich miejscem – domem. Często chwiejnym i narażonym na trudne okoliczności, ale własnym i prawdziwym. Często, tak jak Oni podczas burzy na jeziorze, przechodząc przez kryzysy i sztormy życia zapominamy, że jest z Nami Bóg – Jezus obecny w łodzi. Zapominamy, ale On zawsze jest i ucisza to co burzy nasz pokój. Uspokaja to co chce Nas wywrócić.

Jak mówi br. Piotr Kantorski OFMConv – dyrektor FSMu: “Dom to dla każdego z nas miejsce jedyne w swoim rodzaju; niezależnie od tego, czy doświadczenia, jakie są z nim związane wspominamy pozytywnie czy negatywnie. Unikatowa przestrzeń kształtująca człowieka. Cenna i warta osobistej ingerencji. Dom to relacje, jakich nic nie jest w stanie nam zastąpić – wspólnota, która może zranić i uleczyć. Przez to podstawowe ludzkie doświadczenie będziemy patrzeć na samych siebie podczas 37. Franciszkańskiego Spotkania Młodych. Na tej podstawie popatrzymy również na Kościół – jedyne miejsce, w którym Duch Święty działa w pełni dla naszego zbawienia. Będziemy patrzeć na siebie samych, na nasze zadomowienie w Bogu i w Kościele. Popatrzymy na możliwości, jakie daje nam przynależność do domu Jezusa Chrystusa”

Wierzymy, że “37. FSM” będzie czasem i miejsce zadomowienia nie tylko na tydzień – będzie spotkaniem nie tylko z człowiekiem, ale i z mieszkającym pośród nas Bogiem, który będzie owocować w naszej codzienności. Do zobaczenia!

Reklama

Zapisy dostępne pod linkiem: https://fsm.franciszkanie.pl/zapisy/fsm37/.

Zapraszamy również do śledzenia naszych kanałów social media: https://www.instagram.com/fsm_insta_official/https://www.facebook.com/FranciszkanskieSpotkanieMlodych.

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę