Nasze projekty

Gratka dla kolekcjonerów – NBP wprowadza do obiegu nową monetę

Dzisiaj, 8 grudnia 2020 r. Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu srebrną monetę kolekcjonerską o nominale 10 zł “Ofiarom obozu KL Warschau”. Na awersie monety pojawiły się murowane baraki wraz z murem obozu koncentracyjnego, na rewersie - symbol Polski walczącej, przerwany drut kolczasty oraz potoczna nazwa obozu -“Gęsiówka”.

Konzentrationslager Warschau, określany mianem “Gęsiówki”, powstał w centrum Warszawy podczas II wojny światowej, w lipcu 1943 roku. Śmierć tam ponieśli żydowscy więźniowie przywiezieni z obozu Auschwitz-Birkenau oraz warszawiacy.

Założony przez nazistów obóz koncentracyjny początkowo miał na celu grabież mienia i zabudowy miejskiej pozostałej po byłym getcie warszawskim. Później głównym celem stało się masowe wyniszczenie mieszkańców Warszawy – ciała rozstrzelanych ludzi zbierano z ulic i przewożono do “Gęsiówki”, a na samym jej terenie zabijano więźniów politycznych. Liczbę ofiar szacuje się na ok. 20 tysięcy osób. “Gęsiówka” została wyzwolona przez powstańców 5 sierpnia 1944.

Warto pamiętać, że wszystkie monety okolicznościowe emitowane przez NBP są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Ich siłę nabywczą określa nominał umieszczony na awersie – w przypadku tej monety jest to 10 zł. Niezależnie od wysokości nominału, moneta ma także swoją wartość kolekcjonerską, którą określa wolny rynek numizmatyczny.

Reklama

PRZECZYTAJ: Autobus dla bezdomnych – nieoceniona pomoc w zimie

np/nbp.pl/interia.pl/Stacja7

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite