Nasze projekty

Dziś obowiązuje piątkowy post

Pomimo trwającej oktawy Bożego Narodzenia w piątek 27 grudnia obowiązuje katolików w Polsce wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych - przypomina biuro prasowe KEP. Wyjątkiem będą tylko te sytuacje, w których została udzielona osobna dyspensa.

Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego piątkowa wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych zasadniczo nie obowiązuje w trzech przypadkach: w piątki, w które wypada uroczystość (kanon 1251); dni w randze uroczystości (np. piątek w Oktawie Wielkanocy) oraz gdy zostanie udzielona dyspensa zgodnie z przepisami prawa kanonicznego (kanon 87 § 1) – przypomina w komunikacie rzecznik Konferencji Episkopatu Polski. 

Takiej dyspensy udzielili niektórzy biskupi diecezjalni, tak jest np. w diecezji kaliskiej, sosnowieckiej i archidiecezji wrocławskiej.

Dalej przypomina, że w roku liturgicznym występują dwie oktawy, które mają różną rangę. Oktawa Wielkanocy ma rangę uroczystości (grupa I), a oktawa Narodzenia Pańskiego ma rangę święta (grupa II), co zostało określone w „Tabeli pierwszeństwa dni liturgicznych”, zawartej w „Ogólnych normach roku liturgicznego i kalendarza” w Mszale Rzymskim (str. [84]). – Tak więc oktawa Narodzenia Pańskiego – mając rangę święta, a nie uroczystości – nie znosi obowiązku wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek – czytamy w komunikacie.

Reklama

W związku z tym, w piątek w oktawie Narodzenia Pańskiego (w bieżącym roku – 27 grudnia) obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, chyba że została udzielona dyspensa zgodnie z przepisami prawa kanonicznego – podkreśla rzecznik Episkopatu Polski.

ad, BP KEP/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę