19 października - dzień męczeńskiej śmierci błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki - obchodzony jest jako Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych. To wspomnienie wszystkich kapłanów, którzy ponieśli śmierć w obronie Ojczyzny.
Swoje listy z okazji dzisiejszego święta przekażą do sanktuarium księdza Jerzego Popiełuszki Prezydent i Premier. Uroczysta Msza święta rocznicowa z modlitwą o kanonizację kapłana odprawiona zostanie 19 października o godzinie 18:00 w kościele Świętego Stanisława Kostki w Warszawie. Będzie jej przewodniczył biskup Piotr Jarecki.
Z powodu ograniczeń epidemiologicznych w liturgii wezmą udział jedynie zaproszeni goście – rodzina i przyjaciele księdza Jerzego Popiełuszki, przedstawiciele administracji państwowej, samorządowej oraz reprezentanci NSZZ Solidarność. Wierni proszeni są o udział w uroczystościach poprzez media oraz internet. Uroczystość transmitowana będzie poprzez Telewizję Trwam, Radio Maryja, Radio Warszawa oraz poprzez stronę www.popieluszko.net.pl
„On był jak Korczak”
Specjalnie w roku czterdziestej rocznicy utworzenia Solidarności, Muzeum księdza Jerzego Popiełuszki działające przy parafii Świętego Stanisława Kostki stworzyło stronę internetową na której można zobaczyć kilkadziesiąt filmów ze wspomnieniami świadków życia kapłana. Są wśród nich wypowiedzi Andrzeja Gwiazdy, Seweryna Jaworskiego, czy zwykłych hutników tworzących w 1984 roku ochronę swojego kapelana.
„On był jak Korczak – nie zostawił dzieci, nie chciał uciekać i zapłacił za to życiem” – powiedział we wspomnieniach Andrzej Gwiazda. „Kolega z Komisji Zakładowej dał mi kopertę z nazwiskami osób, które donoszą na księdza Popiełuszkę. Daję księdzu tą kopertę… a on mówi – ja wiem” – wspomina dramatyczne czasy hutnik Michał Staniszewski.
Przeczytaj również
Nagrania zrealizowane dzięki wsparciu Urzędu do Spraw Kombatantów oraz Narodowego Centrum Kultury dostępne są na stronie www.muzeumkspopieluszki.pl/swiadkowie oraz na kanale www.youtube.com/muzeumksjerzegopopieluszki. Jednocześnie Muzeum uruchamia akcję rejestracji świadków życia męczennika, ich wypowiedzi sukcesywnie publikowane będą w internecie. Wszyscy, którzy mogą zaświadczyć o życiu kapłana – proszeni są o kontakt z Muzeum Księdza Jerzego Popiełuszki: [email protected]
Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych został ustanowiony ustawą Sejmu z dnia 4 października 2018 roku, jest to święto państwowe, uchwalone aby uczcić tych, którzy „swoją postawą dawali wyraz swojej wierze w Jezusa Chrystusa, ale też męstwu i niezłomnej postawie patriotycznej oraz niejednokrotnie przelewali krew w obronie swej chrześcijańskiej Ojczyzny – Polski”.
Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych (19 października) to święto państwowe ustanowione przez Sejm w 2018 r. w hołdzie „bohaterom, niezłomnym obrońcom wiary i niepodległej Polski”. pic.twitter.com/q1tKdxeWzy
— IPN Kraków (@ipn_krakow) October 18, 2020
Wiara w Chrystusa i miłość do Ojczyzny
W uzasadnieniu projektu ustawy napisano: „ustanowienie Narodowego Dnia Pamięci Duchownych Niezłomnych jest wyrazem hołdu dla kapłanów, którzy swoją postawą dawali wyraz swojej wierze w Jezusa Chrystusa, ale też męstwu i niezłomnej postawie patriotycznej oraz niejednokrotnie przelewali krew w obronie swej chrześcijańskiej Ojczyzny – Polski”. Data święta nie jest przypadkowa – 19 października to dzień męczeńskiej śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, kapelana „Solidarności”.
Święto upamiętnia wszystkie osoby duchowne, które broniły jednocześnie wiary chrześcijańskiej i niepodległości Polski. Ustawa wprowadzająca dzisiejsze święto zaznacza, że szczególnie w czasach, kiedy Polski nie było na mapie Europy, „często byli oni depozytariuszami utraconej państwowości, wychowywali do wolności poszczególne pokolenia, mówili zarówno o wolności wewnętrznej – osobistej, jak i społecznej oraz politycznej”
Duchowni podczas zaborów angażowali się zarówno w szeroko pojętą walkę o polskość na gruncie społecznym, kulturowym i publicystycznym, ale też niekiedy z bronią w ręku, wraz z rodakami stawali do walki zbrojnej z przeciwnikiem. Przykładem tych postaw są m.in. św. abp Zygmunt Szczęsny Feliński i ks. Stanisław Brzóska.
Przesluchiwany 145 razy.
Bity i torturowany.Pozostał wierny Bogu i Polsce.
NIEZŁOMNY
?? Abp Antoni Baraniak pic.twitter.com/ufgtDF47VM
— Poszukiwania IPN (@PoszukiwaniaIPN) October 19, 2020
Długa lista Niezłomnych
W gronie Niezłomnych znajdują się m.in. św. Andrzej Bobola, ks. Ignacy Skorupka, św. Maksymilian Maria Kolbe czy ks. Józefa Stanek – kapelan zgrupowania „Kryska” Armii Krajowej, po torturach powieszonego przez Niemców na własnej stule. Wspomina też – często mniej znanych z nazwiska – duchownych, którzy wraz z polskimi oficerami zginęli w Katyniu, Charkowie czy Miednoje, zginęli podczas Powstania Warszawskiego czy byli represjonowani i mordowani w czasach powojennej walki podziemia niepodległościowego z władzą komunistyczną.
Wśród Duchownych Niezłomnych są także kard. Stefan Wyszyński, abp Antoni Baraniak, ks. Roman Kotlarz i bł. ks. Jerzy Popiełuszko, a także ks. Stefan Niedziela, ks. Stanisław Suchowolec i ks. Sylwester Zych, zamordowanym w 1989 r., już w okresie zapoczątkowanych przemian ustrojowych.
ah, KAI/Stacja7