Nasze projekty

„Jako pielgrzym na Cyprze, modlę się do Boga o pokorę i odwagę”. Franciszek spotkał się z arcybiskupem Chryzostomem II

Drugiego dnia wizyty na Cyprze, 3 grudnia z samego rana, w Pałacu Arcybiskupim w Nikozji Franciszek spotkał się z arcybiskupem Chryzostomem II, zwierzchnikiem Cypryjskiego Kościoła Prawosławnego.

fot. Vatican News/Twitter.com

W progach Pałacu Arcybiskupiego papieża przywitał abp Chryzostom II. Zaprezentowano delegacje. Następnie odbyła się trwająca prawie pół godziny prywatna rozmowa.

Na zakończenie spotkania Franciszek wpisał się do Złotej Księgi. Jako pielgrzym na Cyprze, perle historii i wiary, modlę się do Boga o pokorę i odwagę, abyśmy razem kroczyli ku pełnej jedności i za przykładem Apostołów dawali światu braterskie orędzie pociechy i żywe świadectwo nadziei. Musimy zawsze podążać drogą dialogu, drogą mozolną, cierpliwą i pewną, drogą odwagi. „Parezja i cierpliwość”. Wasza Świątobliwość, dziękuję za mówienie o matce Kościoła, pośród ludzi. To jest droga, która łączy nas jako duszpasterzy. Idźmy razem naprzód tą drogą. I bardzo dziękuję za rozmowę o dialogu – napisał papież.

Potem Ojciec Święty pojechał do prawosławnej katedry pw. św. Jana Teologa i św. Jana Apostoła na spotkanie ze Świętym Synodem.

Po spotkaniu w prawosławnej katedrze papież pojedzie na stadion w Nikozji, gdzie odprawi Mszę św. Po południu Franciszek weźmie udział w modlitwie ekumenicznej z migrantami w kościele parafialnym Świętego Krzyża.

Chryzostom II, zwierzchnik Cypryjskiego Kościoła Prawosławnego

Chryzostom II (Irodotos Dimitriou), Arcybiskup Nowego Justyniana i całego Cypru, urodził się w Tala (Pafos) 10 kwietnia 1941 roku. Wyświęcony na diakona 3 listopada 1963 r., w latach 1968-1972 studiował w Szkole Teologicznej Uniwersytetu Ateńskiego. Święcenia kapłańskie przyjął 12 listopada 1972 r. z rąk ówczesnego arcybiskupa Cypru Makariosa III.

W latach 1972-1978 był ihumenem (przełożonym) klasztoru św. Neofita w Pafos. 26 lutego 1978 r. został wybrany metropolitą Pafos, które to stanowisko piastował aż do wyboru na arcybiskupa Nowego Justyniana i całego Cypru w październiku 2006 r.

Reprezentował Święty Synod Cypryjskiego Kościoła Prawosławnego na pogrzebie św. Jana Pawła II 8 kwietnia 2005 r. oraz na Mszy św. na rozpoczęcie pontyfikatu Benedykta XVI 24 kwietnia 2005 r. W odpowiedzi na ten gest Benedykt XVI wysłał delegację na uroczystość intronizacji Chryzostoma II w katedrze w Lefkosii. Chryzostomos II spotkał się następnie z Benedyktem XVI trzykrotnie: 16 czerwca 2007 r., kiedy został przyjęty na audiencji w Watykanie i podpisał z papieżem wspólną deklarację, 5 czerwca 2010 r. z okazji podróży apostolskiej papieża na Cypr. Benedykt XVI przekazał mu wtedy Instrumentum laboris Specjalnego Zgromadzenia Synodu Biskupów dla Bliskiego Wschodu, które odbyło się w październiku tegoż roku; oraz 28 marca 2011 r. ponownie w Watykanie.

Reklama

pa,KAI/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę