Nasze projekty

7 nowych alumnów rozpocznie formację w seminarium w Łodzi. To „tegoroczni maturzyści, jak i nieco starsi”

"Wśród kandydatów są tegoroczni maturzyści, jak i nieco starsi, co oznacza, że grupa będzie zróżnicowana, dzięki czemu będzie to dobre środowisko do wzrastania w powołaniu" – zauważa ks. Sosnowski, rektor seminarium.

fot. esimrothlc/cathopic.com

Zakończyła się rekrutacja do Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. W roku akademickim 2022/2023 formację przygotowującą do kapłaństwa podejmie 7 młodych mężczyzn pochodzących nie tylko z terenu Archidiecezji Łódzkiej.

Tak jak co roku, rekrutacja do WSD w Łodzi odbywała się w dwóch terminach – 6 lipca oraz 14 września. Podczas zjazdów rekrutacyjnych kandydaci do seminarium zdali egzamin z podstaw wiedzy teologicznej z zakresu szkoły średniej, odbyli rozmowę z księdzem rektorem, oraz mieli możliwość rozmowy z moderatorem roku propedeutycznego.

Jak tłumaczy ks. dr Sławomir Sosnowski – w pierwszym terminie rekrutacji zgłosił się tylko jeden kandydat, natomiast w tym wrześniowym terminie jest zdecydowanie lepiej. Z kandydatów uda stworzyć się grupę do tego, żeby rozpocząć rok propedeutyczny tak, jak to już od kilku lat w naszej diecezji się dzieje – dodaje rektor Seminarium.

Reklama

„Grupa będzie zróżnicowana”

Należy podkreślić, że od 5 lat formacja w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi trwa 7 lat ponieważ – zgodnie z zaleceniami Stolicy Apostolskiej – abp Grzegorz Ryś podjął decyzję, iż od roku akademickiego 2018/2019 zostanie wprowadzony tzw. rok propedeutyczny. Odbywa się on w oddzielnym miejscu, w Łasku – Kolumnie. Tam nasi nowoprzyjęci klerycy, już w najbliższą sobotę 17 września, rozpoczną swoją formację od wyciszenia na płaszczyźnie duchowej, by później rozpocząć okres formacji intelektualnej i formacji duchowej– tłumaczy ks. Jacek Kacprzak, prorektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi.

Wśród kandydatów są tegoroczni maturzyści, jak i nieco starsi, co oznacza, że grupa będzie zróżnicowana, dzięki czemu będzie to dobre środowisko do wzrastania w powołaniu – zauważa ks. Sosnowski.

W nowym roku akademickim 2022/2023 w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi swoje studia podejmie 38 alumnów.

Reklama

Wyższe Seminarium Duchowne w Łodzi zostało powołane do istnienia 9 sierpnia 1921 roku dekretem pierwszego ordynariusza ówczesnej diecezji łódzkiej – ks. bpa Wincentego Tymienieckiego, a pierwszym rektorem, tej jednej z najstarszych uczelni Łodzi, został ks. Jan Krajewski.

KAI, pa/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę