Nasze projekty

Bp Wiesław Lechowicz w Święto Lotnictwa Polskiego: Niech Jezus uzdalnia Was do wysokich lotów

"Niech Jezus uzdalnia Was do wysokich lotów, nie tylko w sensie dosłownym, a Jego błogosławieństwo chroni Was przed tym wszystkim, co może ograniczyć Waszą skuteczną służbę" - biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz podczas Eucharystii rozpoczynającej obchody Święta Lotnictwa Polskiego.

fot. Episkopat News/flickr.com

Żołnierze i pracownicy wojska Sił Powietrznych rozpoczęli obchody Święta Lotnictwa Polskiego Mszą św. w kościele pw. Matki Bożej Loretańskiej w Dęblinie. Eucharystii przewodniczył biskup polowy WP Wiesław Lechowicz. W południe przed pomnikiem „Bohaterskim Lotnikom Dęblińskiej Szkoły Orląt” odbył się uroczysty apel z okazji święta.

„By ochronić polskie niebo przed zakusami wrogów”

W homilii bp Wiesław Lechowicz nawiązując do fragmentu Ewangelii św. Mateusza, w której Jezus przestrzega spotkanych faryzeuszów przed obłudą i pychą, powiedział, że jednym z większych problemów człowieka jest to, że „nie jest sobą, że gra role”. Biskup podkreślił, że gromadzenie się wokół Jezusa pozwala zaczerpnąć sił „do bycia prawdziwym i autentycznym – takim, jakim widzą was ludzie”.

Zwrócił uwagę, że żołnierze Sił Powietrznych cieszą się wyjątkowym uznaniem, dzięki autorytetowi budowanemu w czasach II Rzeczpospolitej, w okresie II wojny światowej oraz współcześnie. Modlimy się zatem za Was i razem z Wami, abyście przyglądając się Jezusowi w jak największym stopniu zaczerpnęli od Niego mądrości i mocy, by odpowiadać na wysokie wymagania i szacunek ze strony społeczeństwa; nade wszystko, by ochronić polskie niebo przed zakusami wrogów – powiedział.

Reklama

CZYTAJ: „W wojsku trzeba w coś wierzyć. Ja wybrałem Boga”. Poruszające wyznanie żołnierza

„Biada tym, którzy poczują się zbyt pewni siebie”

Biskup Lechowicz zwrócił uwagę, że Jezus przestrzega też faryzeuszów przed brakiem pokory. O tym jak ważna jest pokora nie trzeba żołnierzy przekonywać. Biada tym, którzy poczują się zbyt pewni siebie, nieomylni, nie potrzebujący podnoszenia swoich kwalifikacji i pogłębiania swojej wiedzy. Brak pokory bardzo szybko jest weryfikowalny w przypadku żołnierzy sił powietrznych. Oblany egzamin z pokory w przestrzeni powietrznej prowadzi zazwyczaj do tragicznych skutków – powiedział.

Dodał, że święto jest okazją, aby podziękować Panu Bogu, że ostatnie lata są stosunkowo szczęśliwe dla pilotów Wojska Polskiego. Modlimy się też, by tak już pozostało, byście nie musieli sprawdzać swojej wiedzy i umiejętności w warunkach działań wojennych – powiedział.

Reklama

Odpowiedzieć na życzenie Jezusa

Jak przekonywał ordynariusz wojskowy „obłuda i brak pokory wiążą się z interesownością, mają na celu osiągnięcie jakiejś doraźnej korzyści i płyną z myślenia o samym sobie”. Dlatego słowa Jezusa skierowane do uczonych w Piśmie i faryzeuszy są zachętą do bezinteresownej i bezwarunkowej służby. Myślę, że żołnierze sił powietrznych dobrze odpowiadają na to życzenie Jezusa. Bóg – Honor – Ojczyzna oraz wolność – pokój – bezpieczeństwo i suwerenność są dla Was najwyższymi wartościami, dla których jesteście w stanie poświęcić wiele – podkreślił.

Dodał, że właśnie te wartości są dla żołnierzy Sił Powietrznych największą motywacją. Niech Jezus uzdalnia Was, drodzy żołnierze, do wysokich lotów, nie tylko w sensie dosłownym, a Jego błogosławieństwo chroni Was przed tym wszystkim, co może ograniczyć Waszą skuteczną służbę dla dobra nas wszystkich! – życzył żołnierzom i pracownikom Sił Powietrznych.

ZOBACZ: Cudowne uratowanie życia i nawrócenie… pilota! Niezwykła historia Apelu Jasnogórskiego

Reklama

Ku pamięci pilota Franciszka Żwirki i mechanika Stanisława Wigury

Eucharystię koncelebrowali m.in. ks. płk Paweł Piontek, dziekan Sił Powietrznych oraz ks. płk Mariusz Stolarczyk, proboszcz parafii Matki Bożej Loretańskiej w Dęblinie, a także liczne grono kapelanów, służących wśród żołnierzy Sił Powietrznych.

We Mszy św. uczestniczyli wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz, a także liczne grono generałów WP, m.in. gen. broni Wiesław Kukuła, Dowódca Generalny RSZ, gen. dyw. pil. Ireneusz Nowak, Inspektor Sił Powietrznych, gen. bryg. pil. Krzysztof Cur, rektor-komendant Lotniczej Akademii Wojskowej i gen. bryg. pil. Grzegorz Ślusarz, dowódca 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego.

Po zakończeniu Mszy św. przed pomnikiem „Bohaterskim Lotnikom Dęblińskiej Szkoły Orląt” odbył się uroczysty apel z okazji Święta Lotnictwa.

Święto Lotnictwa obchodzone jest na pamiątkę zwycięstwa pilota Franciszka Żwirki i mechanika Stanisława Wigury w tzw. Challenge’u Berlińskim w 1932 roku. Lotnicy dokonali tego na samolocie polskiej konstrukcji RWD-5. Niestety dwa tygodnie później, będący na ustach całej lotniczej Europy Polacy, zginęli w drodze na kolejne zawody w Pradze.

KAI,zś/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę