Medaliści olimpijscy. Na co dzień trenują, a także… służą w Wojsku Polskim!
Polscy medaliści olimpijscy to nie tylko utalentowani sportowcy. Na co dzień także... służą w Wojsku Polskim! Jak wygląda ich służba?
Wśród sportowców, którzy reprezentowali Polskę na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu, byli także członkowie Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego, w którym służą Ojczyźnie, reprezentując Wojsko Polskie na arenach międzynarodowych.
Wojsko Polskie na igrzyskach reprezentowało łącznie 80 sportowców!
Wojskowi sportowcy walczyli o medale aż w 15 dyscyplinach sportowych. Żołnierze Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego wykazali się nie tylko znakomitą kondycją fizyczną, ale również niezwykłą samodyscypliną i duchem walki, które są nieodłącznym elementem życia w armii. Większość z nich miało już okazję sprawdzić swoje umiejętności podczas różnych zawodów międzynarodowych, jednak start na igrzyskach olimpijskich to dla nich nowe wyzwanie i ogromne wyróżnienie.
Wśród reprezentantów Wojska Polskiego byli m.in. szer. Aleksandra Mirosław (wspinaczka), szer. Julia Szeremeta (boks), szer. Klaudia Zwolińska (slalom kajakowy), st. szer. Natalia Kaczmarek (lekkoatletyka), szer. Dominik Czaja, st. szer. Fabian Barański, szer. Mirosław Ziętarski i szer. Mateusz Biskup (czwórka wioślarska).
ZOBACZ>>> Julia Szeremeta: „To ja zaskoczę świat!”
Szer. Aleksandra Mirosław: „Mamy takie same obowiązki jak inni żołnierze”
Aleksandra Mirosław na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu zdobyła złoty medal we wspinaczce. Jest także szeregową Wojska Polskiego. W rozmowie z dziennikarzem Eurosportu wyjaśniła co w praktyce oznacza jej stopień wojskowy. Oznacza to, że jestem żołnierzem zawodowym. Naszym głównym zadaniem jest reprezentowanie Wojska Polskiego na zawodach wojskowych. Mamy także takie same obowiązki jak inni żołnierze, tylko trochę w inny sposób je realizujemy. Nie mamy szkoleń 3-miesięcznych ze względu na to, że przygotowujemy się do zawodów – wyjaśniała.
Przeczytaj również
Zasady musztry czy różnego rodzaju szkolenia i umiejętności żołnierskich realizujemy w trochę innym trybie, ale też to wszystko mamy i też musimy to umieć. Więc z jednej strony sport i reprezentowanie wojska na arenach sportowych jest na pierwszym planie, ale ta część bycia żołnierzem również jest bardzo ważna i też każdy z nas musi przechodzić odpowiednie szkolenia.
CZYTAJ>>> Mąż Aleksandry Mirosław jest jej trenerem! „Tworzymy nasz mały Dream Team”
dalsza część tekstu pod video
@eurosportpl Aleksandra Mirosław jest nie tylko sportowcem, ale także zawodowym żołnierzem Wojska Polskiego 🪖 Cały odcinek #PodcastEurosportu ♬ original sound – Eurosport Polska
Żołnierze-medalistki olimpijskie odznaczone! „Wspólnym mianownikiem jest miłość do ojczyzny”
Polskie medalistki olimpijskie po powrocie z Paryża zostały docenione i odznaczone medalami „za zasługi dla obronności kraju”.
Złota medalistka Aleksandra Mirosław otrzymała złoty medal za zasługi, natomiast srebrne medalistki – Julia Szeremeta i Klaudia Zwolińska odpowiednio srebrne medale ze zasługi. Dziękujemy za zwycięstwo i za walkę – zwrócił się do odznaczonych sportowców wicepremier Polski Władysław Kosiniak-Kamysz. Ileż wspólnego ma służba wojskowa i sport? Trzeba mieć odwagę, determinację, a wspólnym mianownikiem jest miłość do ojczyzny. Dziękujemy wam za chwilę zwycięstwa i dziękujemy za walkę. Walkę i starania.
15 sierpnia to wyjątkowy dzień dla Wojska Polskiego i Polaków. Tego dnia wspominamy bohaterską walkę i zwycięstwo polskich żołnierzy w Bitwie Warszawskiej z 1920 roku oraz obchodzimy Święto Wojska Polskiego. To dzień, w którym oddajemy hołd wszystkim żołnierzom – tym, którzy walczyli o naszą wolność w przeszłości oraz tym, którzy dziś czuwają nad naszym bezpieczeństwem.
wojsko-polskie.pl/cwzs, gov.pl, Eurosport, zś/Stacja7