Nasze projekty

Bp Lechowicz celebrował mszę krzyżma w katedrze polowej. Księża odnowili przyrzeczenia

Do tego roku kapelani uczestniczyli w mszy świętej krzyżma w kościołach katedralnych diecezji, na terenie których pełnią posługę duszpasterską. W tym roku biskup polowy zadecydował o celebrowaniu Eucharystii z kapelanami z całej diecezji polowej.

fot. Ordynariat Polowy Wojska Polskiego/ordynariat.wp.mil.pl

Proszę Was, abyście starali się być jedno, być solidarni między sobą. Wspierajcie się modlitwą – wezwał zgromadzonych w katedrze polowej kapelanów bp Wiesław Lechowicz. Ordynariusz Wojska Polskiego celebrował tam mszę krzyżma, pierwszą w historii Ordynariatu Polowego.

Do tego roku kapelani uczestniczyli w mszy św. krzyżma w kościołach katedralnych diecezji, na terenie których pełnią posługę duszpasterską. W tym roku biskup polowy zadecydował o celebrowaniu Eucharystii z kapelanami z całej diecezji polowej. Dlatego do Warszawy przyjechali kapelani ze wszystkich stron Polski.

Liturgii towarzyszyła muzyczna oprawa w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego WP oraz asysta liturgiczna żołnierzy w mundurach Wojsk Lądowych, Marynarki Wojennej i Sił Powietrznych. Na początku mszy św. wprowadzono chorągiew Wojska Polskiego i odegrano Mazurek Dąbrowskiego.

Reklama

„Nie żądać od innych służby, ale samemu służyć!”

W homilii bp Wiesław Lechowicz przywołał obraz namaszczenia i biblijne znaczenie tego gestu. Przypominając m.in. że namaszczenie było w starożytnym Izraelu gestem zarezerwowanym kapłanom i prorokom, odwołał się do Chrystusa jako kapłana i proroka, nie tyle składającego ofiarę i przepowiadającego, co stającemu się ofiarą i świadkiem.

Przybyliśmy zatem do katedry polowej, aby nie tylko oddać cześć Chrystusowi, ale i po to, by ożywić w sobie pragnienie wypełnienia naszego powołania w Jego stylu. Nie żądać od innych służby, ale samemu służyć! Nie składać Bogu tylko darów przyniesionych przez innych, ale samemu składać siebie w ofierze i rezygnować czasem nawet z tego, co się nam ze sprawiedliwości należy! – powiedział biskup polowy.

Biskup poświęcił krzyżmo

Podczas liturgii kapelani odnowili przyrzeczenia kapłańskie. W procesji z darami w asyście żołnierzy Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych i Marynarki Wojennej do ołtarza przyniesiono balsam i olej na krzyżmo oraz olej chorych. Olej chorych został pobłogosławiony przez biskupa polowego w czasie liturgii eucharystycznej. Krzyżmo bp Lechowicz przygotował i konsekrował po komunii św. Po liturgii kapelani pobrali oleje, by móc wykorzystać je w pełnionej posłudze duszpasterskiej.

Reklama

W imieniu kapelanów głos zabrał ks. płk Kryspin Rak, wikariusz generalny biskupa polowego, który w imieniu kapelanów, żołnierzy i pracowników Kurii Biskupiej złożył bp. Wiesławowi Lechowiczowi życzenia i zapewnił o modlitwie w jego intencji. Proboszcz katedry ks. ppłk Sebastian Piekarski podziękował za odprawienie uroczystej liturgii biskupowi polowemu. Zaznaczył, że odnowione kapłańskie przyrzeczenia są „istotą tożsamości kapelanów i stanowią źródło służby mundurowym”.

Biskup polowy podziękował kapelanom za codzienną współpracę, życzliwość i otwartość na różne inicjatywy, płynące od niego, z Kurii Biskupiej oraz od dowódców jednostek wojskowych i formacji mundurowych. Złożył zebranym życzenia z okazji nadchodzących świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

Na zakończenie mszy św. wręczono także dekrety mianujące kanonikami gremialnymi kapituły katedralnej ks. płk. Andrzeja Piersiaka i ks. ppłk. Pawła Piontka oraz kanonikiem honorowym kapituły kanonickiej przy bazylice św. Elżbiety we Wrocławiu ks. kpt. Stanisława Pawłowskiego.

Reklama

kh, KAI/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę