W intencji funkcjonariuszy i pracowników Straży Ochrony Kolei (SOK), odprawiona została w katedrze polowej Msza św., której przewodniczył ks. płk SG Zbigniew Kępa, kapelan formacji. Straż Kolejowa była jedną z pierwszych formacji, jakie zostały powołane do życia po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r.
Do katedry polowej przybyli funkcjonariusze i pracownicy Straży Ochrony Kolei (SOK) z komendantem głównym Jarosławem Garstką. Powitał ich ks. płk SG Zbigniew Kępa. Wprowadzenie do świątyni uświetniła obecność kompanii reprezentacyjnej SOK oraz sztandaru formacji.
List biskupa Lechowicza: Wdzięczność za codzienną służbę
Na początku Mszy św. odczytany został list od bp. Wiesława Lechowicza, który podkreślił rolę formacji w zapewnianiu bezpieczeństwa na obszarach kolejowych. Dziękuję, że sumiennie realizujecie misję, do jakiej została powołana Straż Ochrony Kolei. Wasza troska o bezpieczeństwo publiczne na obszarach infrastruktury kolejowej zasługuje na najwyższe uznanie. Życzę Wam, by w trudzie Waszej służby nie zabrakło Wam sił oraz zdrowia. Niech Dobry Bóg udziela Wam wszelkich łask na każdy dzień. W osobistej modlitwie powierzam Was i Wasze rodziny nieustannej opiece Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – napisał bp Lechowicz.
Służba jako pomnażanie talentów
W homilii ks. płk SG Zbigniew Kępa wyraził wdzięczność za służbę na rzecz bezpieczeństwa podróżnych. Przywołując przypowieść o pomnażaniu talentów, podkreślił, że chrześcijanie, w tym funkcjonariusze SOK, są zobowiązani do nieustannego działania i rozwoju. – „Nie możemy, jak sługa z przypowieści, poprzestać na tym, co mamy. Pan Bóg zapyta: czy wykorzystałeś dary, które ode Mnie otrzymałeś?” – wskazał kapelan.
Kapelan zachęcał funkcjonariuszy, by motywacji do służby i sił szukali w modlitwie. – „Żeby wystarczyło nam sił zarówno fizycznych, jak i duchowych, uczestniczymy w tej Mszy Świętej z wiarą i zaufaniem, że Bóg pobłogosławi naszym wysiłkom” – dodał.
Po zakończeniu Mszy Świętej i odprowadzeniu sztandaru Straży Ochrony Kolei, przedstawiciele formacji złożyli kwiaty w Kaplicy Pamięci, oddając hołd funkcjonariuszom upamiętnionym na tablicy pamiątkowej.
Przeczytaj również
Straż Ochrony Kolei: Ponad sto lat służby bezpieczeństwa
Straż Ochrony Kolei, powołana w 1918 roku, pełni kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa na obszarach kolejowych. Jej funkcjonariusze dbają o przestrzeganie przepisów porządkowych, ochronę życia, zdrowia oraz mienia na trasach kolejowych. Formacja składa się z 3,1 tys. funkcjonariuszy, którzy nadzorują 18 tys. km linii kolejowych.
Od 2006 roku, decyzją Konferencji Episkopatu Polski, Straż Ochrony Kolei została włączona do duszpasterstwa Ordynariatu Polowego, co dodatkowo wzmacnia duchowy wymiar służby funkcjonariuszy.