Nasze projekty

Straż Ochrony Kolei świętuje: Msza Święta dziękczynna w katedrze polowej

W intencji funkcjonariuszy i pracowników Straży Ochrony Kolei (SOK), odprawiona została w katedrze polowej Msza św., której przewodniczył ks. płk SG Zbigniew Kępa, kapelan formacji. Straż Kolejowa była jedną z pierwszych formacji, jakie zostały powołane do życia po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r.

fot. Ordynariat Polowy Wojska Polskiego

Do katedry polowej przybyli funkcjonariusze i pracownicy Straży Ochrony Kolei (SOK) z komendantem głównym Jarosławem Garstką. Powitał ich ks. płk SG Zbigniew Kępa. Wprowadzenie do świątyni uświetniła obecność kompanii reprezentacyjnej SOK oraz sztandaru formacji.

List biskupa Lechowicza: Wdzięczność za codzienną służbę

Na początku Mszy św. odczytany został list od bp. Wiesława Lechowicza, który podkreślił rolę formacji w zapewnianiu bezpieczeństwa na obszarach kolejowych. Dziękuję, że sumiennie realizujecie misję, do jakiej została powołana Straż Ochrony Kolei. Wasza troska o bezpieczeństwo publiczne na obszarach infrastruktury kolejowej zasługuje na najwyższe uznanie. Życzę Wam, by w trudzie Waszej służby nie zabrakło Wam sił oraz zdrowia. Niech Dobry Bóg udziela Wam wszelkich łask na każdy dzień. W osobistej modlitwie powierzam Was i Wasze rodziny nieustannej opiece Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – napisał bp Lechowicz.

Służba jako pomnażanie talentów

W homilii ks. płk SG Zbigniew Kępa wyraził wdzięczność za służbę na rzecz bezpieczeństwa podróżnych. Przywołując przypowieść o pomnażaniu talentów, podkreślił, że chrześcijanie, w tym funkcjonariusze SOK, są zobowiązani do nieustannego działania i rozwoju. – „Nie możemy, jak sługa z przypowieści, poprzestać na tym, co mamy. Pan Bóg zapyta: czy wykorzystałeś dary, które ode Mnie otrzymałeś?” – wskazał kapelan.

Reklama

Kapelan zachęcał funkcjonariuszy, by motywacji do służby i sił szukali w modlitwie. – „Żeby wystarczyło nam sił zarówno fizycznych, jak i duchowych, uczestniczymy w tej Mszy Świętej z wiarą i zaufaniem, że Bóg pobłogosławi naszym wysiłkom” – dodał.

Po zakończeniu Mszy Świętej i odprowadzeniu sztandaru Straży Ochrony Kolei, przedstawiciele formacji złożyli kwiaty w Kaplicy Pamięci, oddając hołd funkcjonariuszom upamiętnionym na tablicy pamiątkowej.

Straż Ochrony Kolei: Ponad sto lat służby bezpieczeństwa

Straż Ochrony Kolei, powołana w 1918 roku, pełni kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa na obszarach kolejowych. Jej funkcjonariusze dbają o przestrzeganie przepisów porządkowych, ochronę życia, zdrowia oraz mienia na trasach kolejowych. Formacja składa się z 3,1 tys. funkcjonariuszy, którzy nadzorują 18 tys. km linii kolejowych.

Reklama

Od 2006 roku, decyzją Konferencji Episkopatu Polski, Straż Ochrony Kolei została włączona do duszpasterstwa Ordynariatu Polowego, co dodatkowo wzmacnia duchowy wymiar służby funkcjonariuszy.

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Zatrudnij nas - StacjaKreacja