Nasze projekty

Bp Lechowicz: „Im silniejsza będzie białoczerwona armia tym silniejsza będzie również nasza białoczerwona Rzeczpospolita”

O modlitwę w intencji Wojska Polskiego i szacunek dla żołnierzy zaapelował podczas Mszy św. w intencji Ojczyzny i jej armii biskup polowy Wiesław Lechowicz. "Niech na co dzień towarzyszy nam świadomość, że im silniejsza będzie białoczerwona armia tym silniejsza będzie również nasza białoczerwona Rzeczpospolita" – zachęcał.

fot. Episkopat News/flickr.com

Uroczystości rozpoczęły się od wprowadzenia sztandaru Wojska Polskiego i odegrania Mazurka Dąbrowskiego. Liturgię słowa przygotowali kombatanci i żołnierze Wojska Polskiego. We Mszy świętej uczestniczył Prezydent RP wraz z żoną.

W homilii bp Lechowicz przypomniał, że ustanowione sto lat temu (4 sierpnia 1923 r.) Święto Wojska Polskiego obchodzone jest w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Spoglądając na Jej życie dostrzeżemy z łatwością to, co łączy Ją z wszystkimi żołnierzami, służba – powiedział.

Ordynariusz Wojska Polskiego podkreślił, że Maryja służyła swojej rodzinie, wspólnocie rodzącego się Kościoła, a jej służba nie skończyła się z chwilą wniebowzięcia, czego znakiem są liczne sanktuaria maryjne. Wstawia się za nami u Boga i wyprasza potrzebne laski, abyśmy cieszyli się zdrowiem duchowym i fizycznym, jeśli jest taka wola Boża. Dlatego tradycyjnie już żołnierze Wojska Polskiego zameldują się dzisiaj wieczorem na Jasnej Górze z wiarą w skuteczne wstawiennictwo Maryi, Hetmanki Żołnierza Polskiego – zapowiedział biskup polowy.

Reklama

Czytaj także >>> Jutro Święto. Oto finał życia Maryi. Dzielnie przebrnęła przez życiowe eliminacje

„Silna Biało-Czerwona”

Nawiązując do hasła tegorocznego święta Wojska Polskiego: „Silna Biało – Czerwona”, powiedział, że możemy odnieść je zarówno do Polski – naszej Ojczyzny, jak i do polskiej armii. Kolory polskiej flagi wskazują na czym ta siła ma w pierwszym rzędzie polegać. Biel symbolizuje czystość, porządek, szlachetność, co wiąże się z wysokimi walorami etycznymi. Kolor czerwony natomiast jest symbolem ognia i krwi, i odnosi się do odwagi i waleczności, ale także do gotowości do poświęcenia, nie wyłączając przelania krwi dla dobra wspólnego – wyjaśniał.

Hierarcha wyraził wdzięczność żołnierzom i pracownikom wojska „za służbę w duchu tych wartości, które wiążą się z przesłaniem białoczerwonej flagi i białoczerwonych sztandarów”. W dniu Waszego święta życzę Wam wraz z gronem kapelanów Wojska Polskiego, abyście znajdowali wiele satysfakcji ze służby dla pokoju i bezpieczeństwa naszej Ojczyzny. Niech Boże błogosławieństwo towarzyszy Wam i Waszym najbliższym, którym tak wiele zawdzięczacie, i chroni Was przed niebezpieczeństwami, jakie niesie ze sobą żołnierska służba – powiedział.

Reklama

„Im silniejsza będzie białoczerwona armia tym silniejsza będzie również nasza białoczerwona Rzeczpospolita!

Ordynariusz Wojskowy zaapelował o otoczenie modlitwą żołnierzy i ich dowódców, aby skutecznie chronili pokój i suwerenność naszej Ojczyzny. Z szacunkiem i uznaniem odnośmy się do ich ofiarnej i gotowej do najwyższych poświęceń służby. Wspierajmy tych, którzy decydują o jakości i wyposażeniu naszego Wojska. Oby rosły szeregi szlachetnych i ofiarnych młodych i ideowych ludzi gotowych podjąć się żołnierskiej służby. Niech na co dzień towarzyszy nam świadomość, że im silniejsza będzie białoczerwona armia tym silniejsza będzie również nasza białoczerwona Rzeczpospolita! – zachęcał.

Biskup Lechowicz wskazując na Maryję, podkreślał, że była wolna od grzechu – czysta w swoich intencjach, myślach i czynach, a także ofiarna, przesiąknięta miłością do Boga i ludzi. Tego rodzaju służba stała się dla Niej drogą prowadząca do nieba. Idźmy więc wszyscy po śladach wskazanych przez Maryję, drogą białoczerwonej służby – z głębokim i niezachwianym przekonaniem, że służba jest najpiękniejszą formą okazywania miłości Ojczyźnie i jednocześnie najpewniejszą drogą wiodącą do ojczyzny niebiańskiej – podkreślił duchowny.

Czytaj także >>> Bp Lechowicz: „Franciszek nie potępia ludzi, ale potępia zbrodnie i wzywa do nawrócenia”

Reklama

Eucharystię koncelebrowali ks. Zbigniew Kras, kapelan Prezydenta RP oraz kapelani Ordynariatu Polowego.

We Mszy św. uczestniczył Prezydent RP Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Obecni byli także marszałek Sejmu Elżbieta Witek, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, generałowie WP, oficerowie, żołnierze, pracownicy wojska, weterani misji pokojowych i kombatanci oraz rodziny wojskowe.

Po Komunii świętej bp Lechowicz poświęcił zioła przyniesione przez wiernych do katedry. W południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbędzie się uroczysta zmiana posterunku honorowego oraz ceremonia złożenia kwiatów. O godz. 14 odbędzie się defilada wojskowa a wieczorem w kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze apel z udziałem Wojska Polskiego.

Święto Wojska Polskiego obchodzone jest w rocznicę Bitwy Warszawskiej, decydującej bitwy wojny polsko-bolszewickiej, która rozegrała się w dniach 13–25 sierpnia 1920 r. na przedpolach Stolicy. Jest określana mianem „cudu nad Wisłą” i uznawana za jedną z najważniejszych bitew w historii świata. Bitwa zadecydowała o zachowaniu przez Polskę dopiero co zdobytej niepodległości i zatrzymała marsz rewolucji bolszewickiej na Europę zachodnią.

W okresie II Rzeczpospolitej, od 1923 r. dzień 15 sierpnia był obchodzony jako Święto Wojska Polskiego. Od 1947 r. Święto Wojska Polskiego zostało przeniesione na 12 października (rocznica bitwy pod Lenino). Ustawą Sejmu z dn. 30 lipca 1992 r. przywrócono Święto Wojska Polskiego na dzień 15 sierpnia.

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę