Nasze projekty

Medal dla ukaranego przez Watykan bp. Regmunta. Ordynariat Polowy publikuje oświadczenie

„Niedostateczne uzasadnienie nadania odznaczenia (...) mogło pogłębić cierpienie osób skrzywdzonych wykorzystaniem seksualnym. Nie było to naszym zamiarem. Przepraszamy, że tak się stało" - podkreśla w oświadczeniu rzecznik Ordynariatu Polowego ks. płk SG Zbigniew Kępa.

fot. Episkopat News/flickr.com

Oświadczenie zostało umieszczone w związku z artykułem w dzienniku „Rzeczpospolita”, w którym red. Tomasz Krzyżak opisuje uhonorowanie objętego karami Stolicy Apostolskiej emerytowanego biskupa diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, bp. Stefana Regmunta.

„Przyznanie medalu Milito pro Christo nie jest oceną całego życia i posługi biskupa Regmunta” – podkreśla w oświadczeniu ks. płk SG Zbigniew Kępa, rzecznik Ordynariatu Polowego. Jak dodaje, medal ten odnosi się ” do okresu przymusowej służby wojskowej w okresie PRL-u, kiedy jako kleryk dał wyraz wierności powołaniu i chrześcijańskim wartościom”.

Rzecznik zaznacza, że nadanie odznaczenia w żaden sposób „nie podważa ani nie narusza jasno sprecyzowanych decyzji Stolicy Apostolskiej”, które dotyczą działań bp. Regmunta, jako biskupa diecezjalnego. Jednak „niedostateczne uzasadnienie nadania odznaczenia oraz publiczny charakter uroczystości mogły być odebrane jako ocena całokształtu życia biskupa, a przez to pogłębić cierpienie osób skrzywdzonych wykorzystaniem seksualnym, wprowadzić zamieszanie wśród wiernych i opinii publicznej”. „Nie było to naszym zamiarem. Przepraszamy, że tak się stało” – podkreślił rzecznik.

Reklama

ZOBACZ TEŻ: Bp Regmunt odwołany z funkcji pełnionych w Konferencji Episkopatu Polski

Publikujemy pełną treść oświadczenia:

Podczas trzydniowego zjazdu byłych alumnów-żołnierzy, który odbył się w Warszawie w dniach 17–19 października br., Biskup Polowy wręczył medale Milito pro Christo sześciu biskupom, którzy w czasie PRL-u odbyli jako klerycy przymusową służbę wojskową. Wśród odznaczonych jest biskup Stefan Regmunt, biskup senior diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Reklama

Przyznanie medalu Milito pro Christo nie jest oceną całego życia i posługi biskupa Regmunta. Odznaczenie odnosi się do okresu przymusowej służby wojskowej w okresie PRL-u, kiedy jako kleryk dał wyraz wierności powołaniu i chrześcijańskim wartościom.

Nadanie tego odznaczenia w żaden sposób nie podważa ani nie narusza jasno sprecyzowanych decyzji Stolicy Apostolskiej, ogłoszonych dnia 25 czerwca 2021 roku. Nałożone na bp. Regmunta zakazy i nakazy odnoszą się do określonych zaniedbań popełnionych przez niego jako biskupa diecezji.

Niedostateczne uzasadnienie nadania odznaczenia oraz publiczny charakter uroczystości mogły być odebrane jako ocena całokształtu życia biskupa, a przez to pogłębić cierpienie osób skrzywdzonych wykorzystaniem seksualnym, wprowadzić zamieszanie wśród wiernych i opinii publicznej. Nie było to naszym zamiarem. Przepraszamy, że tak się stało.

Reklama

Ochrona osób małoletnich i dorosłych bezbronnych jest w Ordynariacie Polowym traktowana jako priorytet, a służące temu egzekwowanie prawa kościelnego i świeckiego odbywa się z całą uczciwością i stanowczością.

ks. płk SG dr Zbigniew Kępa
rzecznik prasowy Ordynariatu Polowego

Warszawa, 21 listopada 2023 r.

KAI/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę