Nasze projekty

Abp Jędraszewski przyjął uchodźców z Ukrainy w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich

Wszystkie parafie archidiecezji krakowskiej włączają się w pomoc dla Ukrainy. Na plebaniach, w domach pielgrzyma, w zakonach przebywa kilkanaście tysięcy uchodźców. Także abp Marek Jędraszewski przyjął do Pałacu Arcybiskupów Krakowskich uciekających przed wojną Ukraińców.

fot. Konferencja Episkopatu Polski/Flickr

Zwracając się do Boga, który jest Ojcem wszystkich ludzi, na nowo odkrywamy, że każda i każdy jest naszą siostrą i bratem. Jako dzieci tego samego Boga, wezwani jesteśmy do szczególnego braterstwa i poczucia ogromnej solidarności, do ofiarności, do gotowości wyrzeczenia się tego, czym żyliśmy, na rzecz tych, którzy przybywają do nas z jedną torbą w ręce i z dzieckiem na drugim ręku – mówił we wtorek metropolita krakowski abp Jędraszewski w czasie uroczystości odpustowych w sanktuarium św. Jana Bożego w Krakowie.

Wolontariuszami są również klerycy krakowskiego seminarium

Od niedzieli na krakowskim Dworcu Głównym działa punt informacyjny Caritas. W magazynie Caritas na Brzegach od początku wojny trwa praca od rana do wieczora dla Ukrainy. Do tej pory udało się w transportach humanitarnych dostarczyć do różnych miejsca na Ukrainie prawie 150 ton żywności oraz środków higienicznych.

Zaangażowani wolontariusze to klerycy Wyższego Seminarium Archidiecezji Krakowskiej, harcerze z 45 KDH drużyny Rybałtki, Trampy oraz 7 KD Wędrowniczki Wataha, szczep Puszcza z Niepołomic oraz wolontariusze z Centrum Wolontariatu Caritas, strażacy z Wieliczki, aspiranci ze Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie oraz liczni kapłani. Do pomocy zgłosiło się przeszło 100 ochotników.

Reklama

Dach nad głową otrzymało ponad tysiąc osób, nadal są wolne miejsca

Zbiórki żywności prowadzone są w sklepach oraz organizowane spontanicznie, wszystkie produkty trafiają następnie do magazynu na Brzegach.

Napływa do nas pomoc humanitarna i sprzęt medyczny z Francji, Irlandii, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Niektórzy uchodźcy przychodzą bezpośrednio do nas po pomoc, a do wielu domów dostarczamy potrzebne produkty – jedzenie, środki czystości i higieny – zaznacza Agnieszka Homan z Caritas Archidiecezji Krakowskiej.

Sama Caritas zakwaterowała do tej pory 1100 osób, a w bazie noclegowej wciąż są wolne miejsca, rozmieszczone na terenie całej diecezji.

Reklama

Chętnych do przyjęcia uchodźców wpisujemy w bazę noclegową. Notujemy liczbę osób, które zgłaszający może przyjąć, czy jest możliwość wyżywienia w tym miejscu, czy trzeba wyżywienie zapewnić. Najważniejszy jest dokładny adres i telefon kontaktowy – tłumaczy koordynatorka ds. pomocy uchodźcom Monika Buzała.

Jak wesprzeć działania?

Środki finansowe na pomoc uchodźcom można przekazywać na konto Caritas Archidiecezji Krakowskiej:

PLN Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie,
58 8589 0006 0000 0011 1197 0001 z dopiskiem: Uchodźcy – Ukraina.

Reklama

Euro: Bank Polskiej Spółdzielczości
swift: POLU PLPR
Konto: PL 06 8589 0006 0000 0011 1197 0258 z dopiskiem: Ukraina.

USD: Bank Polskiej Spółdzielczości
swift: POLU PLPR
Konto: PL 28 8589 0006 0000 0011 1197 0153 z dopiskiem: Ukraina.

kh, KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę