Nasze projekty

Orszak Trzech Króli

6 stycznia w ponad dziewięćdziesięciu polskich miastach pojawią się kolorowe orszaki prowadzone przez Trzech Króli. Ale świętować będą nie tylko Polacy

Reklama

Już po raz piąty, 6 stycznia 2013 o godz. 12.00 z Placu Zamkowego spod Kolumny Zygmunta wyruszy Orszak Trzech Króli, który przejdzie do Stajenki na Placu Piłsudskiego, zapraszając wszystkich do przyłączenia się i aktywnego uczestnictwa w Święcie Objawienia Pańskiego. Takie Orszaki przejdą też tego samego dnia w prawie dziewięćdziesięciu innych polskich miastach, a także za granicą: na Ukrainie, w Hiszpanii i Republice Środkowoafrykańskiej.

Orszak Trzech Króli

W Warszawie Orszak Trzech Króli wyruszy o godzinie 12.00 z Placu Zamkowego. Po wspólnie odmówionej modlitwie „Anioł Pański”, pod przewodnictwem Arcybiskupa Metropolity Warszawskiego, kardynała Kazimierza Nycza. Orszak poprowadzą Trzej Królowie symbolizujący trzy kontynenty – Europę, Azję i Afrykę.

Reklama

Tradycyjnie na trasie znajdą się sceny tematyczne nawiązujące do średniowiecznych przedstawień: Dialog z Aniołem Bożym, Republika Przyjemności, Walka Dobra ze Złem i Dwór Heroda. Orszak zmierzał będzie do stajenki usytuowanej na Placu Piłsudskiego i tam Królowie pokłonią się Dzieciątku Jezus.

Całość zakończy wspólne śpiewanie kolęd, w myśl hasła, które towarzyszy tegorocznej edycji: „Kolędy lepiej śpiewać niż słuchać, lepiej razem niż samemu”.

 

Reklama

W Krakowie Orszak Trzech Króli wyruszy jeszcze wcześniej, bo już o godzinie 11.15 z trzech miejsc równocześnie: z Wawelu, placu Matejki i ulicy Retoryka. Każdy Orszak poprowadzi jeden Król. Wszyscy spotkają się na Rynku Głównym, gdzie przed stajenką nastąpi uroczyste pokłonienie się Dzieciątku i Świętej Rodzinie. A o godzinie 12.00 z wieży kościoła mariackiego, zamiast tradycyjnego hejnału, zostanie zagrana kolęda „Bóg się rodzi”.

Każdy z trzech krakowskich orszaków, które 6 stycznia przyjdą na Rynek Główny, aby przed stajenką oddać pokłon Świętej Rodzinie, będzie miał inny charakter. W orszaku czerwonym, prowadzonym przez króla reprezentującego Europę, pójdzie z nami Metropolita Krakowski. Przed katedrą zostanie rozegrana scenka, w której Ks. Kardynał Stanisław Dziwisz przywita przybyłego króla i jego rycerzy, a potem jako gospodarz miejsca poprowadzi za gwiazdą do stajenki. Orszak niebieski – prowadzony przez monarchę reprezentującego kontynent afrykański – będzie miał charakter misyjny. Królowi będzie towarzyszył zespół bębniarzy, a kapucyńscy misjonarze pracujący na Czarnym Lądzie będą uczyć kolęd w jednym z afrykańskich narzeczy. Dalekowschodnim akcentem orszaku zielonego będzie długi, kolorowy smok niesiony przez kilkanaście osób.

 

Reklama

W każdym z miast nie zabraknie orszakowych atrakcji. Wszędzie  uczestnicy otrzymają korony i śpiewniki, m.in. z listem Papieża Benedykta XVI i Prezydenta RP do uczestników Orszaków.

 

Orszaki cieszą się wielką popularnością wśród Polaków. Zobaczcie, jak świętowaliśmy w ubiegłym roku.

Głównym organizatorem Orszaku jest Fundacja Orszak Trzech Króli, która odpowiada za Orszak w stolicy oraz wspiera inne miasta w jego przygotowaniu. Od 2012 roku Fundacja jest organizacją pożytku publicznego. Od trzech lat współpracuje z Fundacją Dzieła Nowego Tysiąclecia.

 

Orszak to również bogaty projekt edukacyjny adresowany do szkół i innych placówek oświatowo-wychowawczych oraz wiele imprez towarzyszących, w tym m.in. bardzo dobrze już rozpoznawalny konkurs na najpiękniejszą rodzinną szopkę bożonarodzeniową.

 

Według raportu Instytut Monitorowania Mediów w 2012 roku o Orszaku Trzech Króli mówiono w ponad 250 relacjach telewizyjnych, prawie 400 radiowych oraz niemal 1 600 informacjach w prasie drukowanej oraz internetowej.

 

Sponsorami Orszaku Trzech Króli są m. in: Lotto, Suempol, Decco i Eniro Polska.

 

Oficjalna strona Orszaku: www.orszak.org

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę